Се допишувале 10 години, а потоа дознала дека тој воопшто не постои

Кират Аси, 42-годишна жена од Лондон, почнала да се допишува со маж уште во 2009 година. Сè започнало кога добила порака на Фејсбук од поранешното момче на нејзиниот братучед барајќи совет како повторно да се поврзе со неа. Се зближувале и се зближувале, пет месеци се допишувале, а потоа починал, пренесува Вечерњи.хр. Братучедот Симран Богал ѝ ја дал адресата на е-пошта на неговиот наводен брат Боби за да изрази сочувство.

Подоцна си размениле профили на социјалните мрежи. Боби бил доктор кој живеел во Австралија, а тој и Аси брзо се заљубиле еден во друг. Секојдневно комуницирале и постојано ја договараа првата средба во живо, но секој пат ќе се појавело нешто, на страната на Боби за да неможат да се видат. Еднаш дури кажал дека имал срцев удар и завршил во болница, а секогаш кога Кират го испрашувала подетално за неговиот живот и причините поради кои не можеле да се најдат, почнувал да се заканува со самоубиство.

Годините минуваа и колку што на Кират му се допадна неговото внимание и разговори, таа реши да ангажира приватен детектив за да дознае повеќе за него. Истрагата траеше со месеци, беа вклучени многу сведоци, па дури и човекот чии фотографии и идентитет беа украдени. Боби навистина постои, но тој не стоел зад тастатурата и не се допишувал со години со Кират, туку тоа било личност блиска до неа…

Детективите ја шокирале кога откриле дека сето тоа го направил нејзината братучетка. „Ова влијаеше на моето здравје, семејството, пријателите, социјалниот живот, кариерата… Ми го уништи животот и траеше десет години засекогаш“, вели Кират.

Според Дејли Мејл, ова е еден од најсложените и најдолготрајните случаи на лажно претставување на интернет.