Се му простив! Бев во врска со “НАРЦИС” и изгубив многу – Исповед на Јована која тешко го напуштила својот партнер

Исповед на жена која со години била со нарцис – раскинувањето било тешко, но на крајот исцелување и единствениот добар избор! Д-р Џудит Орлоф, клинички психијатар на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес, во една објава напиша: „Толку ќе се заљубите во нарцис што ќе се чувствувате како да се откажувате од дел од вашето срце ако заминете.

Врската со токсичен нарцис може да биде исцрпувачка, започнува како од бајка и завршува со скршено срце и многу негативни искуства кои ве спречуваат повторно да верувате во вистинска љубов. Емотивните луѓе со развиена емпатија, оние кои живеат за љубов, често се нивната прва жртва и тешко се борат со оваа замка. Сепак, секој може да најде сила во себе, да ја прекине оваа врска и да продолжи понатаму, со многу лекции и искуства, но и со враќање на вербата и зајакнувањето во себе.

Токму за ова е приказната на Јована, која на форум ја напишала својата исповед за врската со нарцис и како излегла од тој маѓепсан круг. Можеби токму оваа приказна може да им помогне на жените кои се соочуваат со сличен предизвик во животот: „После колапсот на нашата врска, се прашував – зошто мажот лудо би се заљубил во мене и би ме опсипал со љубов и внимание, а потоа наеднаш, без предупредување или причина, да се залади, да ме оттурне, да молчи и да ме игнорира. ? Како можел од шармантен принц да се претвори во токсична и ладна личност?

Секогаш велеше дека сум единствената жена што некогаш ја сакал и ќе ја сака; рече дека сме сродни души. Кога првпат го запознав, беше неверојатно. Беше привлечен, шармантен, интересен, посебен – беше премногу добар за да биде вистинит. Тоа беше првото „црвено знаме“ што го игнорирав. На самиот почеток на нашата врска, нашата врска не можеше да биде посовршена.

Како што минуваше времето, тој се повеќе ја покажуваше својата друга страна. Стана ладен, ме игнорираше, манипулираше со тишината, се огради од мене. Очајнички се обидував да го натерам да се отвори и да ми каже што не е во ред. Се прашував каде згрешив. Што направив за да заслужам такво однесување? Колку повеќе го испрашував и колку повеќе се обидував да му пријдам, толку повеќе ме туркаше и стануваше поладен.

Почна да ме обвинува за сè што му тргнало наопаку во животот – дури и за работи што самиот ги правел. Потоа започна емотивното малтретирање – ме омаловажуваше, ме критикуваше и ме осудуваше за многу работи. Кога ситуацијата се смири и тепачката престана, тој никогаш не побара прошка, туку ме натера да верувам дека сето тоа е моја вина. Тоа беше првиот пат кога решив да го оставам. Иако ми беше тешко раскинувањето, постојано размислував за него, страдав, а потоа ми се јави и се правеше дека ништо не се случило.

Тој повторно се врати на своето старо јас: сладок, полн со љубов и грижлив. Ме молеше да се вратам и јас го направив тоа. Повторно сè беше совршено. Повторно ме натера да се чувствувам посебно и сакано, планираше заедничка иднина, а јас бев пресреќна. Одеднаш, тоа повторно почна да се случува. Беше ладен и оддалечен, повторно стана токсичен. Тој не покажа интерес за мојот живот или присуство во него. Ми рече дека му треба простор и сериозно се запраша дали сме соодветни еден за друг.

Ништо не се случи, но наеднаш врската залади, почувствував дека претходниот ден е дел од моето срце, а веќе утре беше далечен и ладен. Дознав дека повторно е во контакт со жената со која се гледаше кога го оставив…, или тој некогаш престана да се гледа со неа? Бев збунет, се чувствував лошо, срцето ми беше скршено. Го оставив. И после неколку месеци пак се вратив.

Циклусот се повтори уште неколку пати, додека не сфатив дека врската со него од самиот почеток ми донесе повеќе несреќа и болка отколку убави времиња. По една од расправиите, седнав и запишав на хартија што сум изгубил во однос на него. Списокот беше застрашувачки долг: самодоверба, верба во љубов, шанси за успех, верба во мојата вредност, стих во моите соништа, верба во мојата интуиција, чувство за вредност, време, енергија, младост, чувство за лична моќ, верување дека Јас сум посебен, верување во мојата сексуалност, самољубие, трезвеност, смиреност на умот, верување дека постојат сродни души, чувство дека моите нозе се цврсто на земја, некои од моите драги пријатели, верувањето дека сум способен за донесување правилни одлуки…

Тогаш сфатив дека заслужувам повеќе од ова и дека сакам повторно да ми се врати се што е изгубено. Конечно сфатив дека тој никогаш нема да се промени. Бев физички и емоционално исцрпена. Бев уморна од сите негови лаги, уморна од тоа да бидам во постојана состојба на конфузија, да се обидувам да поправам работи што не може да се поправат. Не сакав повторно да се преиспитувам, сакав да се вратам старата јас

На крајот прифатив дека тој не е способен да ме сака мене или било кој друг освен себеси. Го спакував куферот и го ставив скршеното срце во него. Закрепнувањето не беше лесно, но моите крилја повторно пораснаа. Отидов на терапија кај психолог, се опкружував со блиски и позитивни луѓе, правев работи што ги сакам и ме прават среќна, полека ми се врати самодовербата. Повторно учев да се сакам себеси, а кога таа љубов се разбуди, само небото стана граница“.

Ако се чувствувате лошо и не можете да се справите со емоционалната нерамнотежа по раскинувањето, важно е да побарате помош од психолог и психотерапевт и да добиете стручни совети, техники и упатства како да продолжите понатаму.