Се обидел да најде нов партнер за риболов на Интернет од кога неговиот партнер починал – добил многу повеќе од тоа

Осамениот вдовец Реј Џонстон стана популарен на интернет додека се обидува да најде нов партнер за риболов, откако неговиот претходен почина. Реј Џонстон не планирал да стане интернет ѕвезда. Тој беше само осамен вдовец кој бараше нов партнер за риболов откако почина. Но, тогаш неговото онлајн рекламирање стана толку популарно што доби многу повеќе отколку што очекуваше. Реј е пензиониран вдовец кој живее во Австралија и има многу слободно време да го пополни со риболов. Но, тогаш неговиот рибарски партнер починал, а Реј се нашол со премногу слободно време за да го помине сам.

Затоа се обратил за помош на интернет. Мора да се восхитувате на неговата генијалност. Иако не е многу експерт кога станува збор за интернет, Реј успеа да направи реклама во потрага по нов партнер за риболов. „Моето име е Реј Џонстон, од Австралија“, напиша тој во огласот, „Јас сум пензиониран вдовец и барам партнер за риболов. Почина мојот поранешен партнер… Сакам личност која е во слична положба како мене и која исто така сака да оди на риболов со некого. Подготвен сум да ги поделам сите трошоци“.

Реј ја сподели рекламата на една од најпопуларните сајтови во Австралија. Рекламата беше едноставна. Тој го наведе типот на риболов во кој ужива, слики од каде лови и, се разбира, неговите контакт информации. Но, на срцето најмногу влијае љубезноста на осамен човек кој само бара пријател. Никој не можеше да претпостави што ќе се случи следно. Сочувствителната, но истовремено и срцепарателна реклама на осамен вдовец допре до срцата на многумина. Многу брзо неговата реклама се здоби со голема популарност.

Се чинеше дека сите сакаа да му бидат партнер во риболов. Понудите пристигнаа како луди. Но, победи еден многу скромен и љубезен млад човек. Веста за Реј ја видел 22-годишниот Мати Бацинилар на Фејсбук. Семејството на Метју води локална продавница за риболов и тој беше повеќе од среќен што оди на риболов со Реј. „Коментирав на Фејсбук: „Еј, другар. Сигурно веќе си нашол партнер за риболов, па не ти требам. Но, доколку ја видите оваа порака, многу би сакал да ве одведам на патување во Квинсленд“, изјави Мати.

И тој коментар набрзо стана популарен. „Таа ноќ легнав без да размислувам многу за тоа“, се сеќава Мати, „Потоа наутро се разбудив и видов над 1.000 лајкови и 200 пораки за да го одведам на риболов. Тоа е она што го направив“. Локалните весници ги споија Реј и Матијас. Мати, која живее во Бризбејн, на речиси 1.500 километри од Реј, платила Реј и неговиот внук да дојдат кај него. „Не ја ни погледнав цената, да бидам искрен. Само платив за се. Тоа воопшто не ме интересираше“, изјави Мати на прашањето колку чини сето тоа.

Мати и неговиот помал брат ги однеле Реј и неговиот внук на риболов на семејниот брод каде што останале неколку часа. Тие потоа се сретнаа со остатокот од семејството на Метју на дојадок. Радоста во очите на Реј ги израдува сите. „Идејата за тоа патување не беше само за риболов. Се работеше за создавање насмевка на неговото лице“, објасни Мати. Мати навистина знае да ги почитува возрасните, а прекрасната вест е радост и среќа на лицето на Реј.

„Го направив тоа од добрина“, рече тој. „Искрено, ме трогна. Потекнувам од четиричлено семејство и сакаме риболов. Ние го правиме тоа цело време. Да ни се случеше нешто и татко ни да остане сам, ќе беше ужасно. Не сакам тоа да се случи со мојот татко или дедо“.

Прекрасно е да се види како Бог може да претвори едноставна реклама во нешто што допира многу животи на толку длабок начин.