„Се плашам, ве молам спасете ја Украина“: Мајка објави видео со ќерката среде воздушните напади

„Се плашам, ве молам, спасете ја Украина“, се некои од зборовите што нејзината мајка ги издала среде воздушните напади. Олександра Зубал овековечила нежен момент покрај нејзината заспана ќерка среде воздушните напади во Лавов, град во западна Украина. Таа ја објави фотографијата на Твитер и напиша: „Јас и ќерка ми ја поминавме ноќта во Украина. Ние сме вистински луѓе во војна со луд диктатор и ни треба поддршка од светот во моментов“.

До петокот попладне, објавата стана вирална и доби над 555.000 лајкови. Новинарите на магазинот People ја контактирале 36-годишната мајка преку Zoom за да ја прашаат за оваа фотографија и нејзиното искуство од актуелните настани во нејзината земја, како и за начинот на кој нејзината ќерка се справува со новата ситуација, пренесува Индекс . Со ќерката побегнала од родниот град, а сопругот останал да се бори Зубал, ИТ експерт и ко-основач на онлајн платформа која им помага на луѓето со деловни потфати, рече дека моментално е во егзил со нејзината ќерка, нејзиниот дедо и други роднини и пријатели.

Тие го напуштиле градот Лавов, каде што таа има стан во кој таа, нејзиниот сопруг и нивната ќерка живееле до избувнувањето на војната. Двајцата го напуштиле родниот град заради безбедноста, но нејзиниот сопруг, поранешен полицаец, останал во градот за да помогне во одбраната од нападот. Оваа фотографија е направена ноќта пред да излезат од својот дом, а тој вели дека „добиле известување дека може да има напад околу 3 или 4 часот наутро“.

Тој се труди да биде храбар за својата ќерка и за другите роднини „Всушност почнав да плачам“, вели таа за сегашната вирална фотографија. „И тогаш децата го видоа тоа и бев многу засрамен бидејќи, знаете, тие можат да почувствуваат сè. И тогаш и постарите почнаа да плачат. А ќерка ми всушност се обидуваше да ме прегрне и тоа беше многу срамно. Некако си реков: „Децата гледаат. Треба да се биде храбар“. Не спиевме. Сите бевме во паника“, вели Зубал за општото расположение во семејството. „Настана голема паника.

Алекса е во слатки маки, Дејана и Кристина се решени да го освојат неговото срце Набргу по првата објава, Зубал на Твитер сподели видео од нејзината ќерка Емилија, која ќе наполни 6 години следната недела, како тивко се моли: „Се плашам, те молам, спаси ја Украина“.