Сопругот забележал дека неговата сопруга не изгледа уредно – добила порака 30 минути подоцна

Сопругот забележал дека неговата сопруга не изгледа средено во јавноста. По 30 минути и испратил порака која авторката Бри Говен решила да ја сподели. Еве ја нејзината приказна : Стоев пред огледалото од бањата, набрзина ги миев забите, мојата 13-месечна ќерка вредно проверуваше на што да се искачи.Мојата избледена и безживотна руса коса изгледаше како жица, и додека размислував како да ја средам таа крпа за тоа малку време што го имав, сфатив дека е четвртиот ден кога ја измив. Ужас. Со бебе кое не сака да спие, цел ден домашно школување и мноштво обврски и задолженија што требаше да ги направам, решив да ја врзам косата во опавче. Повторно.

Размислував да облечам нешто слатко за момент, но се предомислив кога го видов моето дете како си го брише носот од моите пижами. Облеков растегливи хеланки и широка маичка за да ми го покрие стомакот. Сè уште не се опоравив од телото по породувањето, и искрено, знаев дека нема никогаш. Но, тоа е во ред. Подоцна истиот ден брзо ги собрав чевлите и балетското здолниште за еден попладневен час за танцување и набрзина ставив маскара за да не изгледам мртво како што се чувствував. Видов брчки во аглите на моите крупни и поспани очи и се смеев на тоа колку години ми оставиле трага на лицето и покрај скапите креми што ги ставав навечер.

Бев оптоварена со многу обврски и ако го сакав мојот луд, зафатен и благословен живот, повеќето денови се чувствував исцрпено. Но не само тоа. Тој ден особено се чувствував како да го губам животот. Ако можев да заборавам нешто дома, заборавив. Ако нешто можеше да се скрши, тоа беше скршено. Повеќето работи што сакав да ги направам тој ден беа уништени. Облеков пар удобни чизми кои со удобност го надополнуваат недостатокот на мода. Да, знаев дека се ужасни, но не ми беше грижа. Можеби другите мајки на часовите по танц нема да ме осудуваат премногу. Претпоставувам дека премногу брзав да се грижам. После тоа отидов во банка, ги платив сметките и ги одведов ќерките на балет кој траеше еден час. Потоа застанавме во ресторанот на мојот сопруг за да го поздравиме пред да се вратам дома да подготвувам вечера.

Се смеев додека тој се справуваше со нашите ќерки облечени во здолништа и реси, и стоев настрана и се восхитував на убавината на овие суштества што ги создадовме заедно. Брзо ме бакна додека се збогувавме за да продолжиме со нашиот ден. Со мрсна коса, валкани хеланки и тие грозни чизми (кого и да се шегувам, тоа беа повеќе домашни чевли), се упатив кон дома. Половина час подоцна, моите среќни стапала во влечки застанаа пред шпоретот додека готвев вечера за моето семејство и слушнав звук на дојдовна порака на мојот мобилен телефон. Пораката беше од мојот сопруг, кој требаше да пристигне наскоро, но тој мислеше дека оваа итна вест не може да чека:

Само сакав да ти кажам дека сеуште си најубавата личност што сум ја видел: *Во тој момент ми се сврте цел ден. Не е дека се чувствував непривлечно или дека ми требаше комплимент за да се чувствувам подобро во своја кожа. Но сепак. Нешто во неговиот совршено темпиран комплимент, среде луд ден, ми ја излечи душата.

Малите нешта значат најмногу
Понекогаш, всушност, секогаш, ситниците значат најмногу. Утрински бакнеж кој трае подолго од вообичаеното, трогателна порака оставена до машината за кафе, моите иритирачки десертни бонбони или порака што сè уште ме потсетува дека сум привлечна, со или без тие домашни чевли.

Старите чевли не беа важни, а несмасно носената облека немаше ефект. Валканата коса не беше забележана и се сомневам дека ги видел дури и чевлите. Некако мојот сопруг успеа да ги игнорира годините и промената што ја направија врз мене. Тој не гледаше на уредување за кое немав време. Ги гледаше само најдобрите делови од мене, а тие делови го имаа приматот во неговите очи. Мислеше дека сум најубавата жена на светот, а всушност не можев да замислам попривлечен маж од него. Претпоставувам дека токму така треба да биде.