Сопругот заминал на 10 месеци од државата, сопругата за тоа време забременила – Не сакаше развод, па се случи голем пресврт

Кога Чарлс Стјуарт од Дентон, Тексас, се согласил да оди во Кина да работи во голема компанија во Шангај, не можел да замисли дека таму ќе има епидемија седум месеци подоцна. Уште полошо, Чарлс брзо се поболил и девет дена лекарите се бореле за неговиот живот додека бил на респиратор. Тој бил спасен, а потоа подоцна од сопругата дознал дека е бремена.

Поради епидемијата, Чарлс не можеше да ја напушти Кина до летото 2020 година, кога Мира се породи. Во Шангај помина вкупно 10 месеци. Во интервју за KXAN News, тој откри дека сака да се разведе од неа откако ќе се врати дома. Додека бев во Шангај, секоја вечер се слушавме, се гледавме, се бакнувавме на екранот. Кога се поболив и заглавив во болница, и реков да не ме чека и дека веројатно нема да преживеам. Не сме се слушнале повеќе од два месеци.

Во болница некој ми ги украде телефонот и полначот, а јас немав средства да ги набавам други. Дури кога излегов успеав да се снајдам преку некои колеги и да добијам нов телефон. За време на мојот прв разговор, жена ми молчеше дека е бремена. Тоа не го ни знаев цел месец и половина по пристигнувањето во хотелската соба. Се правеше дека се е во ред, дека нема ништо ново, иако ја видов како нешто крие – рекол Чарлс.

Неколку дена пред да се врати дома, таа му признала дека е бремена. Плачеше преку Skype но од среќа. Бидејќи не знаел ништо за бременоста, ја прекинал врската. Бев ужасно лут. Имавме шестгодишна ќерка, прекрасен брак, помислата на нив двајца ме одржуваше во болницата. Како можеше таа да ми го направи тоа, да ме отпише толку брзо? Веднаш штом излегов од болница ми кажа дека е убедена дека сум умрел, затоа што не се јавив повторно, а нема информации од други за мене.

Сфатив дека таа брзо продолжи со животот и тоа беше тоа. Во авионот само размислував за брат ми и за потегот што ме чекаше, бидејќи куќата беше на неа, а таа сигурно ќе ја добие ќерката на суд. Решив веднаш да одам кај брат ми и да продолжам да живеам таму“, изјави Чарлс за KXAN News.

И тогаш се случи невиден пресврт. Ме чекаше дома плачејќи, но со неколку балони. Таа ме прегрна, а јас бесен отидов во друга соба со ќерка ми. Седев со неа и само плачев, ја прегрнав. Тогаш влезе Мира и ме праша кој последен пат раскинав и зошто се лутам кога ќе станам татко по втор пат? Ја погледнав зачудено, обвинувајќи ја дека лаже.

Потоа ми објасни дека отишла на вештачко оплодување со замрзнати ембриони што ги оставив една година порано за „не дај Боже“. Како да имав претчувство дека нешто може да ми се случи, се договоривме да ги замрзнеме, дека таа може повторно да забремени ако не сум таму. Бев во хаос, во транс! Милион пати и се извинив. Таа веднаш ми прости, сфати како изгледа се од моја гледна точка. Не и дадов простор да ми каже се што направила за тоа време – вели Чарлс, кој во меѓувреме стана татко на уште едно девојче.