Студентка била киднапирана од непознати мажи на паркинг – одеднаш се сетила на советот на мајка си кој и го спасил животот

Џордан е дваесетгодишен студент. Една вечер завршила со работа и се враќала дома кога животот засекогаш и се променил. Сега таа ја раскажува својата приказна…

Кога Џордан стигнала во нејзиниот стан околу 1 часот по полноќ, ја чекале тројца мажи. Човекот кој и ги украл работите и вперил пиштол во неа. Но, тоа не беше најлошото. Ситуацијата набрзо станала пострашна.

Тие не знаеле да возат автомобил со рачен менувач, па двајцата ја зграпчиле Џордан и ја принудиле да ги одвезе до блиската бензинска пумпа. Третиот избегал. Џордан подоцна дознал дека се тинејџери.

Тинејџерите му рекле на Џордан да подигне пари од неговата картичка на банкомат. И рекле и дека ќе ја силуваат. Тогаш Џордан реши да дејствува. Таа била инспирирана од приказната што еднаш и ја кажала нејзината мајка.

Џордан студира право, а во интервјуто објаснила: „Се сетив на мајка ми. Била жртва и на обид за силување, но се тепала и го избркала мажот. Мислев дека морам да бидам силна како мајка ми, морам да се спасам“.

Мајката на Џордан, Бет Тарнер, се потрудила да се погрижи нејзината ќерка никогаш да не биде жртва. Таа мудро го советувала Џордан да биде силен и да возврати ако се најде во слична ситуација.

Џордан рече: „Мајка ми секогаш ми велеше да внимавам да не ме најдат сама, бидејќи тогаш немам помош, нема минувачи да ме слушнат или да помогнат“.

Откако Џордан подигнал пари од банкоматот, таа почнала да го планира своето бегство. Решила да не го врзува сигурносниот појас во автомобилот, а додека возела импулсивно скокнала од автомобилот.

Џордан објаснил: „Само помислив: „Направи го, направи го тоа“, и набрзо ја отворив вратата, а потоа зјапав во тротоарот“.

Кога излегла од автомобилот, побарала помош. Два автомобили поминаа без застанување. За среќа возачот на третиот автомобил застанал и и помогнал. Единственото жалење на студентката е што не ја видела реакцијата на киднаперот кога скокнала од автомобилот.

Студентот за новинарите изјави дека „Тие биле во возило во движење, без возач, а 20-годишна девојка ги надмудрила. Барем да им ги видев лицата во тој момент, ќе знаеја дека можам да бидам жртва, но не бев“.

Полицијата уапсила тинејџери на возраст од 15 и 17 години. На подрачјето извршиле повеќе кривични дела.