Сум била и со домат на плажа и во луксузен хотел, еве што повеќе се исплати – Лидија им објасни на сите

Одморот со семејството на повеќето луѓе буди слични спомени – парче леб намачкан со паштета, месни производи, сендвичи со домати и шунка… Иако не е луксуз, токму таквите одмори создаваат спомени за цел живот. Со тоа би се согласил член на група на Фејсбук каде што корисниците ги споделуваат своите искуства од одморите во Грција.

Имено, една Лидија со личен пример ги спореди одморите All Inclusive со познатиот доматен туризам. Таа ги доживеала и двете, а меѓу другото ги потсети луѓето и на мотивот да се оди на море.

Нејзината објава од Фејсбук групата „Во живо од Грција“ ја пренесуваме во целост: Јас сум на мислење и за двете опции, токму онака како што налагаат околностите. Кога летував со родителите, тие беа претежно дестинации во поранешна СФРЈ, потоа Бугарија, а поретко Грција. Отидовме со сопствено возило и донесовме луксузна храна од дома – многу поубава и повкусна од она што го јадевме дома. Разбирливо, патуваме со кола, носиме што сакаме, одиме на море заради морето.

Кога детето пораснало и не станало целосно финансиски независно, за првпат отишло на море без родителите – направило катастрофална грешка затоа што не го донел тоа што сакал да го јаде, а немал навика да јаде јадење во ресторани, ниту пак имал џепарлак. Секоја вечер пред спиење, на тоа дете му се појавуваа оние чајни колбаси, тврдо и солено сирење во црвена обвивка, шунка, сирења… Но тоа не попушти да седне во ресторан.

На крајот се нагостило со смокви – затоа што се полни со оксиданти и едноставни шеќери и сладолед – затоа што освежува и оживува од мртвите – авторот има низок крвен притисок. Потоа дојдоа патувања и патувања. Ништо претенциозно и фенси, но можеби со балкански термини изгледа така.

Одиш овде, одиш таму, некаде со кола, некаде со автобус, некаде со воз, некаде со авион, а често и комбинација од се што е споменато. Тогаш не можеш, затоа што едноставно немаш услови, да го донесеш тој вкусен чај и оригинално сирење, ниту да купуваш на пазар од локалното население – ако си отишол на одмор во одморалиште, а не на авантура со ранци.

Иако гласам за т.н морските плодови што моите родители ги носеа од дома на море, не сум имун на фантастичното турско кравјо бело сирење, доматите, маслинките и нелупената краставица што ни се сервираат во хотелите со полупансион во турските одморалишта. Она на што сакам да привлечам внимание е дека луѓето треба да ги гледаат околностите. Оти, па… некогаш носам храна и патувам со сопствено возило, а некогаш летам со авион и одам во одморалиште со комплетна понуда. Затоа што на море одиш за море, вода, плажа, утрински прошетки покрај брегот, вдишување јод и издишување“, напиша таа.

Иако секоја слична објава предизвикува хаос во коментарите, тоа не беше случај. Всушност, многумина се согласија со Лидија и го пофалија она што таа го напиша. „Конзервирана шунка, незаменлив реквизит за одмор на Јадранот во 70-тите и 80-тите. Текстот би можел да го потпишам од оваа објава. Па, и шунката може да буди носталгични спомени…“

„Секако дека на море одите за море…но мора да јадете и кога сте гладни. Дали ќе јадете сендвич на плажа или ќе ручате во кафана е сосема неважно. Единственото нешто што е важно е дека некои би се исмеале со таканаречените туристи со домати. Убава најава!“, се само дел од коментарите.