Таа живее на Алјаска, на 360 милји од НАЈБЛИСКИОТ град, а вака изгледа нејзиниот секојдневен живот.

Патување? Само со авион. Пет минути пешачење? Десет минути за средување. Дали нарачувате храна? Испорака по два дена. Американка која живее на Алјаска зборува за тоа како изгледа нејзиното секојдневие – не многу луксузно, но го олеснува ценењето на малите задоволства. Градот во кој живеам има исто име како и моето презиме. До ристаништето Алсворт може да се стигне само со мал авион. Најблиската продавница е оддалечена 360 км и има вкупно 200 жители.

Скоро секој ден се будам во 6:45 за да можам мирно да се подготвам за тој ден. Во лето, кога ќе се разбудам наутро, сонцето свети долго време. Зимата е поинаква – многу честите временски услови кои владеат во тоа време значат дека не можете да видите многу на прозорецот. Наутро обично појадувам малку, седам малку со мачето во тишина и чистам малку пред да излезам од дома. Бидејќи живеам неколку минути пешачење од канцеларијата на семејниот бизнис каде што работам во текот на зимските месеци, честопати процесот на облекување панталони, јакни, капи и ракавици трае подолго отколку самото одење.

Нашиот семеен бизнис нуди услуги за воздушен транспорт за луѓе и стоки. Пристигнувам во канцеларијата, која се наоѓа во авионскиот хангар, нешто пред 8 часот наутро. Моите должности вклучуваат надгледување на воздушните машини, координирање на товарењето на стоката и контактирање со други градови каде што слетуваат нашите авиони за да ги оставиме или земам патниците и стоката. Во лето можете да патувате со брод меѓу некои градови. Во зима, кога езерата и земјата се замрзнати, некои луѓе користат моторни санки. Понатамошно патување до трговскиот центар, на пример да посетите лекар, да купите или едноставно да дојдете од трговскиот центар, е можно само со авион.

Нашата флота се состои од мали авиони кои можат да слетаат на површината на тундра, како и поголеми машини со два мотори кои можат да примат до девет патници. Работата ја завршувам рано попладне, па имам доволно време за шетање и приватна работа. Околу 13 часот ги пакувам работите и си одам дома. Таа оди во пошта неколку дена. Понекогаш времето е толку убаво што останувам подолго надвор. Често ги убедувам роднините или мајка ми да одат со мене.

Иако поштата е на другиот крај на нашиот град, растојанието не е повеќе од 1,5 километар. Во зима, дури и за кратка прошетка е потребна облека за да се освои Арктикот, бидејќи температурата може да падне до -30 степени Целзиусови. Поштата се доставува до нашиот град три пати неделно, иако временските услови понекогаш го оневозможуваат доставувањето на кореспонденцијата. Примањето писма и пакети по пошта е една од моите омилени активности. Дури и одењето по пакетите што ги нарачав ми изгледа како Божиќ.

Посетата на поштата е пријатно искуство, барем поради можноста за пешачење. Не ми пречи фактот што понекогаш се враќам со празни раце. Бидејќи сонцето изгрева само кратко во текот на денот во зима, најголемиот дел од социјализацијата се случува по стемнување. Потоа одиме на гости или поминуваме време со шолја чај во рака и добар филм. Кога гледам дека температурите се намалуваат од ден на ден, се прашувам колку е прекрасно да се лета кога сонцето сјае дење и ноќе.

Го сакам мојот малку див живот во Алјаска, иако понекогаш ми недостасуваат работите кои повеќето луѓе ги имаат на дофат на раката. Свежото овошје или можноста да се нарача што било да се одземе е редок луксуз. Понекогаш сестра ми која работи во градот или некој од нашите семејства или пријатели ни испраќа кинеска храна. Која до нас стигнува по два дена.

Мило ми е што живеам во мал град каде што е лесно да се ценат едноставните задоволства.