Таксистот дал отказ поради една убава работа

Џени Еклетсион силно чувствува дека е ставена на Земјата за да им помага на другите. Овој таксист дал отказ поради една прекрасна работа.
„Понекогаш не знаеш за што си создаден. Јас сум создадена да се грижам за другите “, рече таа. Мажена мајка на две деца, која емигрирала од Етиопија во САД пред 20 години, веќе има постигнато многу откако се преселила во Колумбус, Охајо. Имаше добра работа во банка, а во исто време работеше и на докторат.

За време на викендите работела како таксист Сепак, желбата да се поврзе со други луѓе ја инспирираше Џени да стане возач на Uber за време на викендите. Таа ужива да разговара со своите патници за сè, од духовност до родителство и се чувствува добро кога им помага да стигнат таму каде што треба.

Во март 2020 година, Џени го зеде 88-годишниот Пол Веб. Тие не знаеја дека ова кратко возење до продавницата за мобилни телефони ќе ги промени двата животи! Пол живее сам откако неговата сопруга почина пред неколку години, а неговите возрасни деца беа загрижени дека ќе поминат премногу време сами во неговата куќа. Нему му беше дијагностицирана деменција во 2017 година, а како и многу други, изолацијата предизвика неговото здравје да се намали за време на пандемијата. На денот кога влегол во Тојотата на Џена, и двајцата почувствувале инстант врска.

Беше многу убаво да се зборува“, рече Пол. Џени веднаш почувствува дека му треба повеќе од возење до продавница. „Беше осамен. Имав чувство дека му треба помош. Му реков дека живеам во близина на неговата куќа и додадов: „Од сега па натаму, кога ви треба превоз, само јавете ми се“, додава Џени.

Џени беше решена да му помогне на Пол
Наскоро Џени доаѓаше кај Пол секој ден после работа за да провери дали е добро или да го извади да јаде. Тие секогаш се менуваа кој ќе ја плати сметката за ресторанот, и на крајот децата на Пол сфатија дека таа е искрено заинтересирана да му помогне на нивниот татко. Кога Пол се разболел во април 2021 година, размислувале да го испратат во старечки дом, на што Пол жестоко се спротивставил. Тогаш Џени решила да го направи неверојатниот потег да ја напушти постојаната работа за да се грижи за Пол секој ден.

„Има луѓе на овој свет на кои навистина им е грижа“, вели синот на Пол, Кит Веб. „Таа е баш таква. Многу сум благодарен“. Џени жали што не можела да се грижи за сопствениот татко откако ја напуштила Етиопија, па грижата за Пол и изгледа сосема природно. Сега двајцата делат врска која е како татко и ќерка.

„Прекрасно е“, рече Пол. „Не сакам ни да размислувам за губење на нејзиното пријателство. Таа ми е како ќерка“.

Додека децата на Пол мислат дека изгледот на Џена во нивните животи е чудо, Џени вели дека има среќа и додава: „Тој има 88 години. Тој не заслужува да биде сам. Среќен што ги поминувам деновите со Пол. Тоа беше најдобрата одлука што сум ја донел“