ТАТКОТО НЕ ЗНАЕЛ ДЕКА ЌЕРКАТА МУ ДАЛА БУБРЕГ: Нивната средба по операцијата ги расплака сите и покажа НЕРАЗДЕЛНА ВРСКА

Средбата меѓу таткото и ќерката откако таа го донира неговиот бубрег е многу емотивна и насолзи. Тие покажаа дека меѓу таткото и ќерката постои нераскинлива врска.

Кога најдобрата пријателка на познатата пејачка и актерка Селена Гомез донираше бубрег, светот беше воодушевен од гестот, а такви случаи има многу. Давањето органи е една од најхуманите процедури, а одлуката да се направи тој чекор не е лесна.

Случајот на ќерка и татко кои се нашле во иста ситуација е многу емотивен. Имено, Дилане Ивановски од Мисури со месеци криела од својот татко дека ќе го донира бубрегот кој му го спасил животот.

25-годишната Ивановски, медицинска сестра во болницата во Сент Луис, му дала бубрег на нејзиниот татко Џон (60), иако тој постојано и кажувал дека не сака таа да му биде донатор. Пред две години му беше дијагностицирана дијабетична нефропатија која може да доведе до откажување на бубрезите, поради што мораше да оди на дијализа пет часа дневно, четири пати неделно, пишува 24седам.

„Тој сака да го шета моето куче и да трча со него, а го врзаа со синџири за машина. Тоа не беше добар живот за него. Мислам дека никој не треба да живее така“, рече Дилејни.

Знаеше дека ако не му даде бубрег, може да чека со години за трансплантација.

„Се одлучив на тоа, без разлика колку е лут на мене. Не ми е гајле дали ќе ме избрка од дома или ако не сака да разговара со мене. Барем ќе живее, и ќе да биде поврзан со машината“, објасни ќерката.

Бидејќи Џон веќе еднаш изгубил дете, откако неговиот син починал од работа, не сакал тоа да се повтори и се спротивставил на желбата на неговата ќерка таа да му биде донатор.

„Го изгубив синот и не знам што би направил ако го загубам и Дилејни“, рече тој.

Сепак, Дилејни ја започна постапката во тајност. Џон не се посомневал ништо, а лани во август добил повик дека чека трансплантација. Вработените во болницата се погрижиле таткото да не ја види ќерката пред и по операцијата. Џон немаше поим дека Дилејни се опоравува во соседната соба, на само неколку метри.

Ден по операцијата дознал дека неговата ќерка му го спасила животот кога влегла во неговата соба во болничка ноќница.

„Веднаш разбрав. Бев вознемирен, шокиран“, рече тој.

Дилејн не би требало да има никакви компликации по операцијата, а нагласила дека не се кае и нема да промени ништо – „Спасив еден живот и се надевам дека ќе спасам и други со тоа што ќе ги охрабрам луѓето да бидат донатори. Боли, но дека еден болката вреди“, заклучи таа.

“Бев изненаден, но многу сум благодарен. Не можам да престанам да плачам”, рекол Џон.