Тајната на баба – Ова го јадат и сиромашните и богатите затоа што го штити целиот организам

Се сеќаваш ли на супата што секој ден ти ја приготвуваше баба ти. Колку и да се трудите да направите иста супа, не можете да го направите тоа. Еве како го праеше тоа бабата: баба ти ставила телешки и пилешки коски во супата. Таканаречената супа од “коски“ е природен антибиотик. Полн е со хранливи материи и лекува стотина болести.

Рецептот е едноставен: Ставете една коска во тенџере со многу вода и оставете да зоврие, по некое време додадете морков и целер, пашканат и кромид. Кога супата ќе стане крцкава, додадете ги тестенините и зачините. Чинија од оваа супа го штити целиот организам и го зголемува имунитетот. Го зголемува внесот на минерали
Домашната супа од коски е полна со хранливи материи кои не се доволни во денешната модерна исхрана.

Едноставната супа е богата со минерали како што се калциум, фосфор, магнезиум и калиум, во форми кои вашето тело лесно може да ги апсорбира. Д-р Ејми Мајерс, специјалист за автоимуни болести, препорачува супа за пациенти кои страдаат од синдром на нервозно дебело црево. „Желатинот од коските ја штити и лекува слузокожата на дигестивниот тракт и помага во варењето на хранливите материи.

Овие амино киселини се важни за здрав стомак и варење. Лечи воспаление Тие често се резултат на воспаление, предизвикано од стрес и лош избор на храна. „Супата од коски содржи хондроитин сулфат и глукозамин, соединенија кои го ублажуваат воспалението, артритисот и болките во зглобовите.

„Глицинот е амино киселина која се наоѓа во коските и може да биде многу смирувачка“, вели Мајерс. Гарантира подобар изглед Супата од коски содржи колаген, протеин кој се формира во желатин за време на готвењето. Желатинот од коските придонесува за здрава кожа, коса и нокти.

За здравјето на вашето бебе во првите години, најважно е оваа супа да се готви од шупливи коски. Така ќе бидете сигурни дека јадела нешто здраво и корисно за своето тело.