Тие го испробаа популарниот метод на Вим Хоф и застанаа во мразот три минути (ВИДЕО)

Во новото видео „Troika trys it out“, храбрите инфлуенсери на JoomBoos го испробаа популарниот метод на Вим Хоф за зајакнување на имунитетот во ледена бања за која зуи целиот свет. Тие навистина не се грижат, но храбро се бореа Веќе не чувствувам апсолутно ништо, па би можел да останам овде цел ден, кога ќе ме прашате, заклучи Бруно Лукиќ по минута стоење во ледена вода.

Имено, тој, Филип Ребровиќ и Филип Дејановиќ, како дел од серијата на JoomBoos „Тројка испробава“, се обидоа што подолго да издржат во ледена бања за да си го зајакнат имунитетот и секако да си докажат.

Станува збор за популарна метода на Вим Хоф, која освен капење во мраз вклучува и вежби за дишење, низ кои момчињата прво морале да поминат за да можат воопшто да скокаат во мразот. Сите ги предводеше животниот тренер Тино Иванешиќ. Бруно, Филип и Филип морале да земат 30 длабоки вдишувања, а потоа да издишат лежејќи на креветот. Тоа беше само блага подготовка за она што допрва следуваше, додека беа без кошули на ледените температури надвор – во ледената бања.

„Ова ви го зајакнува целиот имунитет и, искрено ќе ви кажам, навистина добро ви оди“, ги охрабри Тино додека стоеја на мразот. На крајот во ледената вода најдолго издржа Филип Ребровиќ кој беше во мразот повеќе од 3 минути. Бруно успеа да издржи нешто повеќе од минута и пол, а Филип Дејановиќ околу 2 и пол минути. Беше ужасно тешко, но вредеше. Вашиот мозок постојано ви кажува „немој, немој, немој“, но вие не попуштате и потоа успевате да издржите и да се надминете себеси и стравот што го имате.

Кога излегов се чувствував неописливо добро – објасни Дејановиќ по експериментот, а момците се согласија со него. Овој метод е именуван по Холанѓанецот Вим Хоф Ледениот човек, екстремен спортист најпознат по својата способност да остане и да издржи долго време на ниски температури.

Треба да се напомене дека овој експеримент беше спроведен под стручно водство и надзор. Не го пробувајте ова сами дома.