Топ 10 најбесмислени и најлуди изуми кои никогаш не оживеале

Човечкиот ум и креативноста се одговорни за некои од најлудите пронајдоци низ историјата. Сепак, колку и да се обидуваат да бидат креативни пронаоѓачите, тоа не значи дека одреден изум ќе ја најде својата практична употреба.

Се обидовме да ви ги претставиме 10-те најбесмислени изуми кои никогаш не оживеале во пракса.

Идејата дека луѓето се движат на уред кој ќе се заснова само на едно тркало, кое се врти околу возачот, датира од 19 век. Сепак, поради проблемите со одржувањето на рамнотежата, непријатноста и неможноста брзо да се смени правецот, повеќето луѓе сè уште претпочитаат возење на најмалку две тркала.

Дека оваа идеја не е целосно умрела, потврдуваат и напорите на група студенти од Универзитетот Дјук во Северна Каролина да го создадат најбрзиот електричен моноцикл во светот. Проектот беше дизајниран да постигне нов Гинисов рекорд, а уредот беше дизајниран да надминува брзина од 70 милји на час.

Вистинскиот проблем со овој уред е што возачот треба да развие вештини за да го вози толку брзо, но и што првите неколку секунди се најпроблематични за одржување на рамнотежа додека уредот не се навикне.

Циклометар
Луѓето отсекогаш се стремеле да создадат возило што може да се движи на кој било терен. Современите водоземци и воени возила успеаја во тоа, што не може да се каже за цикломерот, кој беше првиот обид да се создаде амфибиски велосипед.

Овој „семоќен велосипед“ беше претставен во Париз во 1932 година, имаше шупливи тркала, на кои беа прикачени пловци за да може да лебди по вода. Сепак, практично не можеше да се оперира ниту на копно ниту на вода, па идејата брзо падна во заборав.

Сепак, модерната технологија овозможи да се реализира слична идеја, бидејќи е направена комбинација од мотор и скутер.

За да го стартувате овој уред ви треба нешто повеќе од педали и пловци, што беше основната идеја на пронаоѓачот на циклометарот.

Пренослив преклопен мост
Во далечната 1926 година е дизајниран преклопен мост кој треба да биде наменет за итни случаи на преминување на реки или потоци во случај на природни катастрофи. Фотографијата е направена во Холандија, земја полна со канали.

Овој изум бил фрлен во корпата за ѓубре на историјата, бидејќи бил премногу тежок за транспорт, а луѓето сè уште претпочитаат да преминуваат реки со конвенционални мостови. Сепак, можно е тоа да влијаело на развојот на современите понтони, кои се погодни за брзо надминување на водените пречки во случај на природни катастрофи.

Бања за лице која штити од виуци
Бизарен изум дизајниран да го заштити вашето лице од снежна бура е создаден во 1939 година во Канада.

Оваа маска „со клун“ имала задача да го заштити вашето лице од снег и мраз. Можеби ќе успееше во тоа, но естетиката дефинитивно не беше силна страна на пронаоѓачот.

Како воопшто можеше да помисли дека некој би бил заинтересиран да се шета со пластична чаша на лицето? Да не зборуваме за отежнато дишење.

Чаши за читање Хамблин во кревет
Оптичарот Теодор Хамблин веројатно имал најдобра намера кога патентирал очила кои на читателите ќе им олеснат да уживаат во нивната омилена книга во удобноста на нивните кревети.

На обичните очила практично се додадени огледала, за да им овозможат на читателите да уживаат во книгите без да го напрегаат вратот на ‘рбетот. Пронајдокот, кој изгледаше како мини перископ, не ја виде својата поширока примена и повеќе личеше на направа за мачење отколку на оптичко помагало.

Дека Хамблин не го потрошил својот оптичарски талент покажува и фактот што овие очила се вратија во 21 век.

Имено, во 2013 година „Think Geek“ го објави т.н „Мрзливите очила“ наменети за гледање телевизија и читање книги, а се речиси идентична копија на очилата на Хамблин од 1936 година.

Чашите беа продадени на Амазон за 10 фунти и предметот моментално е недостапен. Можеби причината за тоа е големата популарност, но поверојатно е дека повторно не ја нашле својата апликација.

Кревет за пијано
Сè додека може да се чита во кревет, без претерано удирање, нема причина да не можете на ист начин да ја свирите омилената мелодија на пијано.

Веројатно тоа беше водечката идеја на пронаоѓачот на овој „генијален“ изум. Иако можеби е дизајниран со благородна цел – да им овозможи на лицата кои се врзани за кревет да уживаат во музиката на пијано, производот не полета. И не изгледа безбедно, нели?

Капа за радио
Во ред, во денешно време идејата да можеш да одиш каде сакаш и да слушаш музика секако не е премногу револуционерна. Поминаа повеќе од четири децении откако Sony го лансираше првиот Walkman, а со сите модерни гаџети и онлајн стриминг, практично го имате музичкиот свет на дланка.

Меѓутоа, во 1931 година во Америка, идејата за уживање во музиката и најновите вести ги поттикна пронаоѓачите да комбинираат капа со радио приемник.

Како што можете да видите, во предниот дел на шапката е вграден звучник, а за подобар прием на станицата, поставена е огромна антена на врвот. Сè додека не стигнавме до iPod и iPhone, оваа идеја помина низ уште неколку инкарнации.

Подобрена верзија беше објавена на пазарот во 1949 година, со рекламната кампања „Човек од Марс, радио капа“.

Го произведуваше компанијата Merri-Lei од Бруклин, а неговата цена беше помала од осум долари. Благодарение на добриот маркетинг, продажбата помина многу добро, иако луѓето навистина изгледаа како „мали зелени“ со ова чудо на главите. Што друго да се каже, освен – благодарение на технолошкиот напредок.

Револвер камера
Иако не е позната точната историја на овој уред, се верува дека е создаден во Њујорк во 1938 година. Самиот уред всушност бил револвер Colt 38, со мала камера прикачена на долната страна на цевката и на предната страна на чкрапалото.

Секогаш кога ќе се повлече блендата, камерата фотографирала. Самиот уред и фотографиите од тестот се чуваат во Националниот архив на Холандија. Иако вистинската цел на овој изум не е јасна, дефинитивно мораше добро да се стремите за да ја преживеете фотографирањето!

Бебешки кафез
Во отсуство на лесен пристап до паркови и шеталишта, овие кафези за бебиња се дизајнирани да им овозможат на децата да поминуваат повеќе време на свеж воздух. Тие беа измислени во САД во 1922 година, но беа широко користени и во Англија во средината на следната деценија.

Речиси е неверојатно како некој помислил дека е добра идеја да се остави дете во кафез прикачен на прозорец, целосно незаштитен од надворешни влијанија и можност да падне од голема височина. Навистина бизарна и ужасна идеја.

Писмо за пеколно многу цигари
Имаме позната изрека „пушиш како Турчин“, но ни Турчин не можеше да ја поднесе оваа количина на чад од тутун. Идејата на пронаоѓачот кој патентирал писка што одговара на цел пекол од цигари не би можела да биде различна освен целосно загадување на белите дробови во најкус можен рок.

Не е ни чудо што овој „изум“ не се вкоренил ниту кај најзакоравените пушачи. Замислете само колкаво количество чад и отров произведуваше во исто време, веројатно беше невозможно да се дише во просторијата.

Интересно е што речиси сите овие пронајдоци се создадени во триесеттите години на минатиот век. Дали тогаш пронаоѓачите биле поинвентивни од денес, зависи од вас да процените.