Три среќни момчиња слават една година, но првата роденденска фотографија ја крие болната вистина за нивната мајка

Фотографијата на тројките на нивниот прв роденден е потсетник дека тагата и радоста, светлината и темнината коегзистираат во овој свет. Три среќни и здрави момчиња наполниле една година. Но, нивната прва роденденска фотографија е спој на радост и тага бидејќи го означува и денот кога ја изгубиле својата мајка. Во овој свет се среќаваме и со светлина и темнина. Ретко кој може да се најде сам без другиот.

На роденденската фотографија на овие три деца ќе најдете радост и тага. Радоста е што овие три здрави и среќни момчиња наполнуваат една година. Но, со споменикот на нивната мајка зад себе, на сликата има и тага што таа нема да го сподели тој прекрасен момент со нив. Шевроне Смит од Нов Зеланд го запознала својот сопруг Марин Магао додека студирала на Универзитетот на Хаваи. Парот се венчал во 2007 година, а неколку години подоцна го зачнале својот прв син Танер со вештачко оплодување.

Неколку години подоцна, тие повторно се свртеа кон вештачко оплодување за да го добијат својот син брат или сестра. Но, тој доби повеќе од тоа кога Шервоне забремени со тројки. Мартин и Шервоне го гледаа доаѓањето на тројката како вистински благослов. Мајката со нетрпение го очекуваше раѓањето на нејзините три сина. „Беше многу возбудена. Таа едвај чекаше да ги роди своите три бебиња. Таа само зборуваше за тоа“, се сеќава Мартин.

Но, никој не го очекуваше тоа што се случи. На рутински преглед пред да се породи, лекарите итно ја однеле Шервоне на царски рез. Мартин сè уште се сеќава на последните зборови што и ги кажал пред да се породи. „Се ќе биде добро“, рече тој. „Ова е денот што го чекавме“.

Но, тој не знаеше дека тоа ќе бидат последните зборови што некогаш ќе и ги каже. Три момчиња – Ајден, Блез и Карсон – пристигнаа среќно на 31 август 2017 година.

Трагично, за време на нивното раѓање, Шервоне доживеа несреќа. Течност, клетки или друго туѓо ткиво влегле во нејзиниот крвоток. Набргу по раѓањето на тројките, Шервоне се онесвестила. Иако лекарите направиле се што можеле за да и помогнат, таа починала набргу потоа. Тоа беше неочекуван удар за целото нејзино семејство. Но, подарокот на три малечки момчиња на семејството му донесе голема среќа, но и голема тага поради нејзината смрт.

„Самото гледање во нив ми носи среќа“; Таткото на Червона, Хајан Смит, рече: „Таа среќа ја осветлува темнината што инаку би ме обземала“. Со задача да ги воспитаат Танер и тројцата без помош на нивната мајка, црквата и заедницата се здружија да му помогнат на семејството. Заедно, тие собраа повеќе од 70.000 долари за да му помогнат на Мартин, сега самохран татко на четири деца. Во меѓувреме, тим од над 100 волонтери се здружи за да помогне во одржувањето на тројките на дневна основа. Оваа неопислива помош многу му значеше на Мартин и на целото семејство.

Многу ни значеше тоа што ни помогнаа во се“, изјави Мартин. Една година подоцна, на првиот роденден на тројката, тие се супер. Тоа е голема годишнина за секое дете и време е за славење. Но, невозможно е да се прослави нивниот голем ден без да се потсетиме на трагичната загуба на нивната мајка. Ми недостига сè од неа“, изјави Мартин. Тој не е сам во ова. Танер, нивниот најстар син, се уште страда од загубата на својата мајка.

„На Танер му недостига мајка му“, рече Мартин. „Тој учи како да се справи со тоа. Голем дел од неговиот живот е изгубен и можам да видам како тоа влијаеше на него“. Истовремено, важно е Мартин да го спои роденденот на тројката со смртта на неговата сопруга во голема прослава на животот.

„Колку и да беше тешко, сакав да го прославам нејзиниот живот и нивниот прв роденден на тој посебен ден, 31 август, за да и оддадам почит на местото каде што беше погребана“, рече тој.

Така направија. Мартин и неговите четири сина заедно го посетија гробот на Червона. И иако повеќе не е физички со нив, таа живее во сите нејзини синови. „Ја гледам во нив секој ден“, изјави Мартин. „Тие се среќни, здрави и растат опкружени со радост и смеа“.

Фотографијата на тројките на нивниот прв роденден е потсетник дека тагата и радоста, светлината и темнината коегзистираат во овој свет.