Трогателна исповед на мајка на дете со аутизам: Никогаш нема да го заборавам тој полицаец

Мајка на дете со аутизам на Фејсбук сподели трогателна исповед за настан во воз кој никогаш нема да го заборави. Таму имаше специјален полицаец. Сакав да одвојам неколку минути за да споделам со вас нешто што ни се случи. Попладнето го зедов Ендру од училиште и седнавме во метрото и се упативме дома. Се возиме со метро секој ден кога оди на училиште и кога ќе се врати, така што тој е навикнат на тоа.

Возењето трае од 45 минути до еден час, но додека го држам зафатен со мојот мобилен телефон, тој цело време седи мирен. Секако, имам и грицки и бонбони во случај да се обиде да стане. Моја задача е да направам се за да го направам среќен и мирен. За оние од вас кои не го знаат ова, кога имате дете со аутизам, тоа може да има добри и лоши денови.

Тој ден беше еден од тие лоши денови. Најголемиот проблем во однесувањето на Ендрју (на кој работи учејќи разни техники за смирување) е тоа што понекогаш се вознемирува, но таа вознемиреност ескалира во целосен напад. Денес беше непопустлив во напорите да стане и да застане на средина на возот да трча по него (и така некој ќе падне). Се обидов да го убедам да седне, но тој не (тоа се случуваше цели 20 минути).

Тогаш неговиот нормален детски гнев се претвори во целосен напад или, како што јас го нарекувам, пат без враќање за него. Почна да се фрла на подот, да вреска, чевелот му падна, а тој го турна сред воз, а јас цело време бев на подот со него (во фустанот) обидувајќи се да го смирам со сите слатки што ги донесов.

Потоа почна да удира, да се грчи, да ме влече за коса додека сите во возот гледаа во нас, мислејќи дека сум лоша мајка со необразовано дете, иако тој навистина не може да се воздржи кога е таков. Понекогаш неговите чувства стануваат премногу за него, но кога повеќе луѓе почнуваат да го гледаат, тој ја користи можноста да направи вистинско шоу. Реков гласно: „Многу ми е жал, тој има аутизам“, во обид да го прекинам сето тоа зјапање.

Ситуацијата само се влошуваше и знаев дека треба да излеземе од возот. Излеговме на Gallery Place, на една станица од каде што се менуваме во друг воз, а потоа работите станаа уште полоши. Тој одби да се врати во возот и сакаше да се симне од станицата иако не можевме да го направиме тоа. И така повторно се најдовме на подот. Беше покриен со црна прашина. Се обидов да го подигнам, но тој почна да удира. Беа потребни 15 минути. Верувај ми, ова не е мое прво шоу како самохрана мајка, но понекогаш и јас едноставно се распаѓам. Дојде до точка што и јас почнав да плачам од фрустрација и болка што сега сите го осудуваат Андреј.

Ме фати паника кога видов дека некој ни приоѓа, но испадна дека е полицаец кој работи во метрото. Само што ни се приближи, Андреј се смрзна додека ме држеше со двете раце, со двете стапала потпрени на мене, во воздух. Службеникот ме праша дали ми треба помош и дали може да ми помогне со тоа што не изведе надвор (го виде Андреј како се смрзна кога дојде кај нас).

Му ја објаснив ситуацијата и реков дека тоа не е ни нашата станица. Ме праша каде одам и му ја кажав локацијата (30 минути од тогашната локација). Тој без двоумење рече: „Во ред, тогаш ќе го земам возот со тебе“. Мислев дека размислува да се качи со лифтот до возот со нас. Почна да разговара со Ендру и да му ги покажува сите негови гаџети. Потоа ја зеде својата значка и го праша Ендру: „Можеш ли да бидеш полицаец со мене и да ми помогнеш да ја извршувам мојата полициска работа во возот?“ Се разбира, Андреј се согласи.

Полицаецот на крајот возеше до дома со нас. Секогаш кога требаше да се сменат, тој го држеше Ендру за рака и одеше со него. Тој седеше до него онака како што сакаше Ендрју, се преправаше дека му е интересно да гледа луди снимки на интернет, па дури и правеше луди лица на мобилниот телефон како што сакаше Ендрју.

Овој полицаец навистина направи многу повеќе отколку што требаше да направи за да му помогне на Ендру. Тој ми ја врати вербата во луѓето. Не можам доволно да му се заблагодарам на тој полицаец за неописливата добрина со која му го разубави денот на Ендрју, а веројатно и целата година.