Тројките дојдоа на свет на многу посебен состанок за родителите

Спонтаниот абортус ги скрши срцата на родителите Али О’Лири и Крис Дизи. Но, набрзо Али забременила со тројки. Уште подобро, тројките дојдоа на свет на многу посебен датум. Али и Крис имаа многу прекрасни вести за нивната 4-годишна ќерка Џорџија. Ќе стане сестра. Но дознала дека е бремена и дека треба да се породи на 2 август. За жал, таа имаше спонтан абортус по само еден месец.

Неколку месеци подоцна, парот доби неверојатни вести. Tаа повторно беше бремена. Сите беа многу изненадени бидејќи парот се уште се опоравуваше од загубата на бебето. „Никогаш не замислував дека ќе можам повторно да забременам толку рано“, вели Али, „Кога видов дека тестот е позитивен, бев во шок“.

Но, тоа не беше единственото изненадување. Родителите побарале ран ултразвук бидејќи се плашеле од спонтан абортус. Но, таа рече дека сака само да се увери дека срцето на бебето чука. Таа доби многу повеќе од тоа – докторот слушнал не само едно срце, туку две – тие биле близнаци. Барем така мислеа.

Следниот ултразвук откри уште едно бебе. „Беше шок кога дознав дека ќе имаме близнаци, но тројки! Сепак, мислам дека можев смирено да поднесам се бидејќи веќе ја имав доживеано болката од спонтан абортус“, вели Али. „Не се потресов премногу кога дознав дека ќе имаме три бебиња. Сакав само да се родат здрави – тоа беше најважното нешто по претрпената загуба. Само сакав да преживеат“.

Докторите биле многу внимателни со Али бидејќи нејзината бременост била оценета како ризична. Сè одеше добро додека не и пукна водњакот во 31-та недела од бременоста. Лекарите се обиделе да почекаат на повеќе време, но набрзо станало јасно дека тројките доаѓаат на свет. На почетокот Али и Крис биле вознемирени бидејќи бебињата доаѓале прерано, но потоа сфатиле колку е значаен датумот на нивното предвремено раѓање. Бебињата Лени, Тед и Брус се родени на 2 август. – на истиот датум требаше да се роди нивното спонтано бебе.

„Кога сфатив дека тие се родени на датумот кога требаше да се роди бебето што го изгубивме, станавме многу емотивни“, рече Али, „Но, тогаш сфатив дека тоа требаше така да биде. Ги гледаме како дар од небото – тие се нашите три мали чуда“.

Тројките сега се дома со мама, тато и постарата сестра и се здрави. Оваа статија првпат е објавена на 7 јануари 2020 година.