Украла 300.000 евра од банка, ги потрошила на силикони и спортски обложувалници

Десет години затвор на Ксенија Орлова од Русија поради кражба на 300.000 евра од банката во која работела. Парите ги потрошила на пластична операција на градите и спортско обложување. 23-годишничката планирала да побегне во странство, но била уапсена од полицијата во бегство и обвинета за проневера.

„Уапсената признала дека од ноември 2020 година до 23 јануари 2022 година, злоупотребувајќи ја положбата, ги украла парите што и биле доверени, со што и нанела штета на банката во износ од 26 милиони рубљи (300.000 евра)“, соопшти полицијата. .

Сослушан е и нејзиниот сопруг Евлин (24), поранешен војник. Колегите на Ксенија беа шокирани од се што се случи, бидејќи таа на сите им беше омилена колешка и сите многу ја ценат. „Таа е многу паметна, образована и е посветена на работата. Таа добро знаеше да работи на каса. Ако порано имало недостиг, таа секогаш помагала да се најде грешката и да се отстрани што е можно поскоро. Наскоро требаше да биде унапредена, обучена е за заменик директор“, изјави нејзината колешка.

Колегите не можат да веруваат дека е уапсена, бидејќи потекнува од пристојно семејство, а и нејзиниот сопруг оставил впечаток на пристојна и доверлива личност. Беа во врска пет години, се венчаа летово“, изјави колега.

Нејзината сосетка Наталија Карашева изјави дека не може да поверува дека Ксенија може да направи такво нешто. „Никогаш нема да верувам, ја познавам од детството“, вели соседката.