Фотографија од момче кое свири на виолина со солзи во очите го обиколи светот, а она што му се случило го крши неговото срце

Диего беше фотографиран како игра на погребот на својот ментор! Момче од Бразил, Диего Фразао Торквато, свиреше виолина во гудачкиот оркестар „Афро реге“ и очајно сакаше да избега од сиромаштијата и да патува низ светот како музичар. Неговата фотографија на која свири на својот омилен инструмент со солзи во очите ги допре срцата на луѓето ширум светот.

Имено, Диего е фотографиран како свири на погребот на неговиот ментор Евандро Жоао Силва кој му дал надеж во животот, да се извлече од ужасната средина во сиромашните квартови на Парадата на Лукас преку музика каде ова момче пораснало.

Диего имаше тешко детство, боледуваше од менингитис од четиригодишна возраст, имаше проблеми со белите дробови и проблеми со меморијата. И покрај тоа, благодарение на неговиот ментор, тој успеа да го совлада свирењето на виолина. Кога свиреше на погребот, не можеше да престане – и таа фотографија го обиколи светот.

Една година подоцна, 12-годишниот Диего почина од леукемија. Поминаа 12 години од смртта на ова момче, а неговата фотографија е една од најшокантните на светот и никого не остава рамнодушен.