Чистејќи ја шталата пронајдени слики вредни милиони долари!

Во 2017 година, автомеханичарот Џаред Випл од Вотербери, додека расчистуваше штала, пронашол слики – уметнички дела, за кои само неколку години подоцна дознал дека заедно вредат милиони долари!…

Во 2017 година, за дополнителен надомест, Џаред Випл од Вотербери празнеше контејнер со отпад од штала што требаше да се исчисти и наиде на интересни предмети покриени со нечистотија, кои ги чуваше.

Во септември 2017 година, додека шталата во Вотертаун се расчистуваше за продажба, изведувач нашол големи платна со насликани делови за автомобили. Просторот и неговата содржина се сметале за „напуштени“, па го повикал својот пријател Џаред Випл, автомеханичар од Вотербери Тауншип, бидејќи мислел дека можеби му се допаѓаат.

Следниот ден, Випл отишол на контејнер каде што рекол дека извадил стотици уметнички дела завиткани во пластика и покриени со нечистотија.

Подоцна открил дека уметноста ја создал Френсис Хајнс, уметник роден во Вашингтон кој живеел во Конектикат и Њујорк. Според уметничкиот куратор, делата заедно вредат „милиони“ долари.

„Веднаш почнав да истражувам“, вели Випл, кој следните четири години ги истражувал Хајнс и контактирал со пријателите и семејството на уметникот.

Сега Випл соработуваше со Холис Тагарт, која има галерии во Саутемптон и Њујорк, за да постави голема изложба на делата на Хајнс.

Изложбата ќе изложи и понуди на продажба 35 до 40 парчиња пронајдена уметност од 5 мај до 11 јуни во галериите Холис Тагарт Саутпорт и Њујорк.

Уметничкиот куратор и историчар Питер Хестингс Фалк проценува дека „завитканите“ правливи слики на Хајнс би можеле да се продадат за околу 22.000 долари, а неговите цртежи за околу 4.500 долари – што би ја направило колекцијата откриена од Випл вредна милиони долари доколку се продаде во целост.

Випл не откри точно колку парчиња извадил од ѓубрето, но рече дека има некои што нема да ги продаде.

Кога Випл првично ги пронашол парчињата, неговата прва мисла била да ги обеси во неговиот затворен скејтборд парк во Вотербери наречен „Магацин“ за Ноќта на вештерките.

Но, откако дознал за уметникот кој стои зад колекцијата, која вклучува слики, скулптури и мали цртежи, тој се решил против тоа и почнал да контактира со луѓето од уметничкиот свет.

„Отсекогаш сум бил механичар и познат сум во светот на скејтбордингот, но не и во светот на уметноста. Затоа, обидот да ги натерате луѓето дури и да ги отворат вашите е-пошта и да ве сфатат сериозно беше огромен предизвик“, рече Випл.

Пред неколку месеци, Випл реши да продаде дел од уметничките дела што ги нашол во обид да го препознае името на Хајнс во светот на уметноста.

Френсис Хајнс почина во 2016 година на 96-годишна возраст и има два живи сина кои живеат во Њујорк и Флорида.