Човекот слушнал двајца војници како разговараат во авионот – морал веднаш да зборува со стјуардесата

Кога ќе добиеме шанса да направиме нешто и со тоа позитивно да промениме нечиј живот, не треба да ја пропуштиме. Треба да се фрлиме во таа можност, како што направи Дени Кукич за време на летот со авион. Дени го пикна куферот во багажникот над неговата глава и удобно се смести на своето седиште за да се опушти и да чита. Тој дури размислуваше да спие малку за време на долгиот лет.

Непосредно пред поаѓањето, група војници се качија во авионот и ги зазедоа слободните места околу Дени. Решил да започне разговор со најблискиот војник. “Каде одиш?” Војникот му рекол дека неговиот тим оди во Петавава. Тие ќе бидат таму на специјални вежби две недели, по што ќе се преселат во Авганистан. Еден час подоцна, стјуардесата објави дека патниците можат да купат ручек за 5 долари. Летот траеше уште неколку часа, па Дени реши да си купи ручек.

Потоа слушнал војник како прашува колега дали ќе купaт ручек. Иако веројатно биле гладни, тој не сакал да купи ручек. „Изгледа како многу пари за толку мал оброк. Веројатно не вреди ни толку. Ќе чекам да дојдеме во базата“. Дени погледна наоколу и сфати дека ниту еден војник не купува ручек. Затоа решил да ги земе работите во свои раце. Овие војници ја штитат слободата. Тие ги жртвуваат своите животи за да се борат за својата земја.

Дени мислеше дека купувањето ручек е најмалку што може да направи за нив. Тој отишол кај стјуардесата, и дал 50 долари и ја замолил да му послужи ручек на секој војник. „Таа цврсто ме фати за рака. Очите и се наполнија со солзи и ми се заблагодари. „Мојот син беше војник во Ирак, се чувствувам како да го правите ова за него. Стјуардесата потоа донесе 10 порции и им ги подели на војниците. Таа застана покрај седиштето на Дени и праша дали сака говедско или пилешко.

Збунет, тој одговорил дека сака пилешко. Потоа се вратила со послужавник со пилешко. Но, великодушноста не застана тука. Кога Дени отишол во тоалетот го запрел странец. „Видов што направи. Сакам да бидам дел од тоа. Земи го ова.” Странецот му дал 25 долари. Збунет, Дени се врати на своето место и сфати дека пилотот се приближува. Ја подаде раката и му се заблагодари за тоа што го направил за војниците. „Бев војник и воен пилот. Некој ми купи ручек еднаш. Никогаш не го заборавив тоа“.

Тогаш сите во авионот аплаудираа. Додека Дени подоцна одел по авионот и му ги испружил нозете, друг странец се ракувал со него и му дал 25 долари. Кога авионот слетал, друг патник му пришол и му дал 25 долари. „Кога излегов од авионот, видов војници како се собираат на патот до базата. Посегнав до нив и им дадов 75 долари. „Ќе ви треба уште малку време за да стигнете до базата… Уште еден сендвич ќе ви се најде. Господ да ве благослови“.

Дени отиде до својот автомобил и се помоли за војниците. Беше потребно само едно добро дело за да се иницираат неколку настани кои многу значеа за десет војници на тој лет. Прекрасни работи се случуваат дури и илјадници милји над површината на земјата. Блажени се војниците и секој кој покажал љубезност кон нив.