Чудо невидено: Жена добила инфаркт во сон, а потоа влетала МАЧКА во собата и ја спасила

Мачка од Англија е прогласена за херој откако и го спасила животот на својата сопственичка и ја разбуди по срцев удар. Сем Фелстед од Нотингем спиела кога нејзината седумгодишна мачка Били ја разбудила во 4.30 часот. Таа сфатила дека не може да се движи и почувствувала убодна болка на десната страна.

Докторите и кажале дека имала инфаркт во сон, а таа верува дека Били и го спасил животот. Бев малку шокирана. Отидов во кревет и се чувствував добро. Бев дури и надвор со кучињата, не ми се гади, ниту имав болки. Одеднаш се разбудив во раните утрински часови облеана во пот и не можев да се движам – изјавила жената за Дејли Мејл.

Таа додаде дека Били застанала на нејзиниот грб и ја тапкал, додека мјаукал директно во увото. Тој нормално не го прави тоа, спие цел ден и ноќ, тоа е неговиот живот. Не би ме оставил – се присетува сопственикот на миленикот. Сем рече дека нејзиниот будилник не требало да се вклучи уште два часа.

Никогаш не ме будеше до претходната вечер, никогаш не ме вознемирува. Не ме буди ни за храна. И мајка ми беше прилично шокирана. И кажав дека ме разбудил, а таа уште повеќе се шокираше. Никогаш не сум слушнал за мачки да го прават тоа. Сепак, мило ми е што ме разбуди. Којзнае дали некогаш би станал без него, можеше и полошо да заврши – изјави Сем.

Лекарите рекле дека и биле блокирани артериите што предизвикало срцев удар. Кога Сем се вратил дома откако поминал три дена во болница, на Били не му пречело. Целосно ме игнорираше. Сега е ист како порано, само се трудам да му пружам уште малку љубов – изјавила таа.

Експертот за однесување на мачки, Луси Хојл, за Би-Би-Си изјави дека Били можеби забележал физиолошки или промени во однесувањето кај неговиот сопственик, поради што бил нервозен.

Можеби тоа што скокнал врз неа и мјаукал е знак за неговата вознемиреност. Верувам дека веројатно и го спасил животот, бидејќи тоа и овозможило да добие лекарска помош, но не би можел да кажам дека тоа го направил намерно. Тој реагираше на ситуацијата – рече таа