Швеѓанka (103) стана најстариот човек кој скокнал со падобран во тандем

Храбрата и сочувствителна Рут изјавила дека воопшто не е нервозна и дека ужива во скокот Рут Ларсон, 103-годишна жена од Шведска, влезе во историјата бидејќи стана најстарата личност во светот која завршила тандемски скок со падобран. На 29 мај, Ларсон го заврши својот скок со падобран заедно со падобранецот Јоаким Јохансон во Мотала, Шведска.

Пријателите и членовите на семејството ја чекале на земја додека успешно слетала. Рут Ларсон полека се спушташе на земјата под светло синото небо, каде што ја чекаа нејзините помошници, сними шведската телевизија SVT. Обраќајќи им се на медиумите, Ларсон рече:

Беше прекрасно да се направи ова, долго време размислував за тоа. Стогодишната понатаму додала дека својот успех планира да го прослави со торта откако ќе се врати дома. Снимката од нејзиниот скок со падобран стана вирална на социјалните мрежи. Во вторникот, официјалниот Твитер профил на Гинисовата книга на рекорди сподели и видео од фасцинантен скок со падобран.

Оваа фина баба изјавила дека не била нервозна пред настанот, бидејќи во 2019 година веќе скокнала во тандем. „Секогаш одам надолу“, рече таа.

Со 103 години и 259 дена, Ларсон го собори претходниот рекорд што го држеше Алфред „Ал“ Блашеке, кој имаше 103 години и 181 ден кога го заврши својот тандем скок со падобран во 2017 година.