На социјалните мрежи се појави видео од источна Русија, на кое се гледа како поплавен висечки мост се урива додека камион поминува низ него.

Видеото е снимено во селото Уриум, источно од Москва, а на него се гледа камион кој се приближува до дрвениот мост, а потоа се обидува да ја премине неговата тесна и растреперена структура.

Кога стигна до средината, структурата, направена да го замени мостот уништен од претходната поплава, почна да се урива и на крајот се урна во реката и го носеше возилото со себе. За среќа, возачот преживеал, пренесува Sky News.

Камионот немаше толку среќа, ниту пак селаните, кои сега немаат начин да ја преминат реката и кои ќе треба да изградат нов заменски мост.

Овој мост не е единствениот што е оштетен од екстремните дождови во Русија во последните денови, според агенцијата ТАСС, водата однела пет патни мостови, додека многу други биле уништени.