Што се случува кога бајката ќе заврши пред да започне? Свадби со тажен крај

Десетици луѓе во Редит ги споделија своите хорор свадбени искуства Не е тајна дека познато е дека свадбите кршат нерви, тенки банкарски сметки, го нарушуваат рационалното размислување, ги прекинуваат врските, пријателствата и колку и да звучи лудо, понекогаш и самиот брак. Иако Холивуд постојано не убедува дека секое „ДА“ завршува со среќа до крајот на животот, реалноста е значително поинаква.

Но, што ако невестата и младоженецот не стигнат до олтарот? Што се случува кога една бајка завршува пред да започне? Ова се вистински приказни кои луѓето ги споделија на социјалната мрежа Редит. “Ова се случи пред околу 20 години. Јас сум Индиjka и требаше да се омажам за момче кое ми беше близок семеен пријател. Тој беше добар, сè му успеа, но на денот на свадбата трчаше по сестра ми. Да, прочитавте тоа право, побегна со помалата moja сестра , па целото мое семејство беше многу вознемирено и бараше „отштета“ од помалиот брат, за кој подоцна се омажив. Бракот испадна одличен, како еден од оние бракови од соништата што ги гледате на телевизија “.

„Ја чекав мојата невеста пред олтарот кога добив порака дека девојката со која треба да се омажам во секој момент не се чувствува добро и мора да оди во болница. Се посомневав кога забележав дека никој од kaj неа не се појави во црквата. Се испостави дека тие не испратиле покани за своите гости и не се ни потрудиле да ми кажат дека нема да има свадба. Така бев со моите пријатели и семејството на свадба без свадба“.

„Една пријателка ме замоли да одам на свадбата на нејзината братучетка како нејзина придружба. Се чинеше дека церемонијата помина добро, освен што младоженецот се нервираше, погледна наоколу и имаше речиси непријателски израз на лицето. Ми се чинеше чудно, но претпоставував дека се нерви . Токму кога свештеникот дошол на познатото дело „Те прогласувам…“, младоженецот не го дочекал делот „можеш да ја бакнеш невестата“, туку сосема нагло се свртел себеси и неа кон гостите. Потоа почна да вика дека таа сега е негова и дека треба да се откажат од секаква помисла дека некогаш некој повторно ќе ја види.

Невестата се обидела да го смири, но кога се обидела да каже нешто, тој толку силно го оттурнал што паднал од подиумот. Се се случило за неколку секунди, а свадбената веселба останала запрепастена. Само што почнавме да реагираме, попот силно го удри младоженецот. Младоженецот се повлече и додека луѓето од публиката се туркаа, свештеникот мирно се приближи до олтарот, го зеде, како што претпоставувам, нивниот брак и го искина на парчиња“.

„Еден корисник на Редита сподели воена приказна со светот. Младоженецот ниту се појавил на својата свадба, ниту се предомислил, па кумот во тоа си ја видел шансата. Откри дека бил заљубен во невестата за некое време и сакав да се ожени со неа. Во улога на младоженец се најде кумот.”Еве една филмска приказна. Тие рекоа ДА, а потоа таа скокна во автомобилот со некој непознат дечко. Бев збунет, прашав пријател што се случува. Тој ми објасни дека момчето ја однело до нејзината дестинација за меден месец бидејќи не ѝ се допаѓа како возел нејзиниот сопруг.

Два дена подоцна, таа беше фатена под туш со истиот маж. Младата жена откри дека се омажила само за да ги тргне родителите од главата, дека го мрази сопругот и дека цела недела се забавувала со овој човек“.

“Бев свршена на свадба со тажен крај. Веселбата беше на покривот на зградата, каде што имаше мал базен. Младоженецот се опијани и помисли дека би било смешно да ја турне невестата, во венчаница, во вода. И така свадбата само што започна, заврши. Невестата ја напушти свадбата и му кажа на човекот дека за малку ќе рече ДА