Што јадат жителите на најсеверниот град на светот за да им помогне да ја преживеат зимата?(ФОТО)

 


Ако воопшто сте слушнале за Свалбард, тоа е веројатно поради банката со семиња, се работи за диетата Свалбард, која ја истражуваа новинарите на Vice, кои тргнаа на долго патување. во средината на Атлантикот…. И додека Божиќ традиционално носи некои јадења на трпезата , додека куќата мириса на сарма, пржени колачи, интересно е да се провери што јадат другите, каде температурите се далеку под нулата.

Па, доколку ја барате вистинската кујна за студените зимски денови , еве една многу убава „Арктичка готвачка“… Некаде на половина пат помеѓу Норвешка и Северниот Пол , се наоѓа архипелагот Свалбард . На овие острови живеат повеќе поларни мечки отколку луѓе (од 3 до 2,5 илјади). Островите Свалбард се најсеверното место во светот каде што живее човечкиот вид . Овде е, како што можете да замислите – ужасно студено . Веќе на крајот на октомври температурата паѓа до -10 , а уште полошо – темнина. Значи, кој живее овде, се навикнал да нема, не само сонце, туку и да нема денови помеѓу ноември и февруари .

Ако воопшто сте слушнале за Свалбард, тоа е веројатно поради банката со семиња. Тие го посетија најголемиот и главен град на Свалбард – Лонгјарбиен . Во потрага по храна, тие обиколија три локации – супермаркет, традиционален локален ресторан и луксузен локален ресторан . Прв во редот бил супермаркетот, а тимот на Vice истакнал дека биле изненадени и откриле богат асортиман на различни производи, што ги изненадило со оглед на локацијата.

Овде имаше многу овошје и зеленчук , но и нешто сосема локално чаден кит . Можете да го вкусите и сувото месо од собите . И додека ирвасите имаа стандарден вкус на колбаси, се вели дека китовите имаат вкус дека прво јадеш риба, а после јадење има вкус на стек . Сепак, одлично оди со норвешкото сирење. Добар дел од локалните ресторани нудат верзија на пица или хамбургери , но барајќи поавтентично искуство, очигледно треба да го посетите ресторанот Mary Anne’s Polarigg кој го води едно семејство.

Неговите рецепти се засноваат на храна што може да се набави во Свалбард, па затоа вегетаријанците нема да поминат многу добро. Менито е полно со јадења од ирваси, фоки и китови. Интересно е и како е регулиран ловот овде – секој граѓанин има право да убие по едно животно годишно за „приватни цели“ , а некои ловџии имаат дозвола да ловат 25 од нив.

Последната посета доведе до Huset Svalbard , единствениот ресторан во Свалбард кој исто така има профил на Инстаграм . Сопственикот овде вложува посебен напор, и го менува менито на секои три месеци, но ирвасите се секогаш присутни. Овој пат на гостите им послужи пита со чадено срце од ирваси послужена на пена од печурки .

Готвачот сам ги пронашол печурките на островот, додека целиот друг зеленчук бил испорачан од копното.

Понатамошните јадења кои се служат вклучуваат собни специјалитети, а со месо од китовите не се служи во овој ресторан.Во секој случај, кујната на самиот север на планетата е очигледно доста ограничена, но и интересна. Значи, ако некогаш ве однесе патот овде, знаете кои места да ги посетите .