ЈАДЕТЕ ОД ШЕРПА, ЌЕ ИМАТЕ ПРЕКРАСЕН МАЖ: СОВЕТ НА СТАРА БАБА КОЈ НОСИ СРЕЌА ВО ЉУБОВТА И ПАРИТЕ!

Сè што треба да направите е да ги следите едноставните упатства на нашите баби. Слушајќи ги нашите баби, можеме да заклучиме дека изгледа многу едноставно, можеме да предвидиме и спречиме разни животни околности со едноставни потези. На пример, можеме да обезбедиме брак, богатство и патување само ако малку размислиме и внимаваме на различните знаци што ни ги испраќа универзумот, а ние едноставно не можеме да ги прочитаме.

Па, да видиме што велат бабите, а ние нема да слушаме кој е крив кога мажот ни полудел, а сето тоа е затоа што пеевме додека јадевме, ни помалку ни повеќе – на трпезариската маса. Можеме дури и да ги поделиме во категории: Љубовни совети: „Ако седите на аголот на масата, нема да се омажите“. Ах, можеби сега ќе сфатите зошто отсекогаш сте биле принудени да седите на тркалезна маса. Брзо одете во продавница за мебел за да го следите балканскиот фенг шуи!

Исто така, внимавајте некој „да не ве измети со метла“ бидејќи тоа е сигурен знак дека нема да можете да го најдете господинот, а ако имате среќа да го најдете, тој ќе полуди. „Тоа е затоа што пееше на масата“. Со оглед на тоа што грешиш, ако сепак успееш да се омажиш, важно е да јадеш исклучиво од шерпи „за да имаш убав маж“, а љубовта на свекрвата да ја осигураш „не избегнувај парче леб – краешник“.

Финансиски:
„Не собирајте трошки од лебот на рака, ќе бидете сиромашни“. „Во никој случај не сакам да пренесам дека препорачувам мајката да биде неактивна. Решете ги сите финансиски проблеми со едноставен потег на ставање на чантата на маса или стол. Спречете банкрот и обезбедете ја сопствената финансиска благосостојба. А една од најтешките задачи што ни ја дале бабите и која е пред нас ако сакаме да имаме пари е „Платата секогаш нека ти помине една вечер дома пред да ја потрошиш“. „Значи, нема трчање од банкомат директно до продавница. Контролирајте се и изедете ги парчињата леб тој ден – среќна свекрва и многу пари!

Семејство:
Сега, откако добро се оженивте и си обезбедивте финансиска сигурност, време е да се породите и вашето семејство да се зголеми за уште неколку членови. Кога станува збор за тоа, нашите постари беа особено креативни, а интересот за ваков тип на совети не продолжува. Прво, пред да се породите, главното прашање е полот на бебето, а тоа може лесно да го процени професионалната баба со висината на вашиот стомак и златен венчален прстен на крајот.

„Ако венчалниот прстен се заврти – тоа е девојче, а ако се ниша лево-десно, тоа е момче“. Во секој случај, ултразвукот е технологија на минатиот век. Како трудница, исто така, не јадете јагоди и не крадете (земајте од туѓ двор).„Вашите деца ќе се родат со лузна во форма на едно од работата што сте ја зеле без прашање“. „Ако вашиот сопруг се здебели за време на бременоста – носите девојче“, велат бабите.

Сите знаеме дека најголемите маки се околу воспитувањето, па дури и врапчињата на гранка, па нашите предци подготвиле цела артилерија совети за да се погрижат вашето дете да биде паметно, убаво, здраво, исправено, добро и поспано. „Детето има црвен конец на раката и лук во навлака за перница. Ова служи за да ги заштити од магии додека се уште мали, па не можат да се заштитат со горенаведените мерки на претпазливост.

„Не дозволувајте детето да се погледне во огледало ноќе, лошо ќе спие. За мирен сон, најдобро е да не знае како изгледа, можеби овој совет можеме да го искористиме на личен пример. „Не бакнувајте дете во врат ќе стане алкохоличар“, откако ќе го заштитите вашето дете од алкохолизам со негирање на бакнежи, можете да му дадете пиво по ваш избор. Сега е безбедно!

„А ако сакате вашето дете да зборува побрзо, не го бакнувајте во тилот“, негирањето на љубовта можеби изгледа како одличен рецепт да го испратите вашето дете на престижен универзитет на 10-годишна возраст. На крајот, ви оставаме совети од оние кои се погодени од разни стравови и нервози. Но, подобро е да можеме да ги протолкуваме знаците што ни ги испраќа животот секој ден, отколку некаква несреќа да не чека неподготвени. Како да правиме тогаш?

„Ако заспиеш ќе има кавги во куќата“ има противотров за ова, контранапад за да не седиш на игли цел ден поради евентуален конфликт со семејството, а тоа е „земи малку. сол од масата и истурете ја зад главата, да, го избркате ѓаволот“.

Здравје и пари:
Не помислувајте на скали, отворени чадори и метли со свртена рачка – сите лоши сигнали дека нешто не е во ред со вас. Ако ве чеша десната дланка, ќе изгубите пари, а ако се заиграте ќе се случи нешто лошо. А кога ве чешаат стапалата, време е да ги спакувате куферите бидејќи вселената ви кажува дека одите некаде.