Ја поканив љубовницата на мојот сопруг на кафе: Луѓе мои, што се ми кажа!

Бев во брак со маж кој ме изневеруваше со долга листа на жени… Само да речеме дека имаше неколку романси за кои знаев. Не можам ни да кажам колку имал без да знам. Некогаш тие беа „ за една ноќ“, а понекогаш беа подолги. Но, еден ден се случи нешто сериозно: тој се заљуби. Со други зборови, почна да живее и со неа и со нас, или што би рекле старите: седна на две стола. Тогаш трпението ми го снема и реков: доста e!

Мојот сопруг ме замоли да останам, тој вети дека ќе ги прекине сите односи со неа, дури отидовме и кај брачен советник. Во еден момент дишев со олеснување: конечно е готово. Но, вистината беше дека тој стана само малку повнимателен. Тој продолжи да се гледа со својата љубовница. Да ја наречеме Катарина.

Како дознав за тоа? Многу едноставно: навечер ќе го викаше „колега“, па „пријател од средно“, па „пријател од фудбал“ и така натаму. Еднаш, додека се бањаше, му заѕвони телефонот. Бројот не беше регистриран и веднаш знаев за кого се работи. Одговорив, а од другата страна владееше тишина.

Реков: „Катарина, знам дека си ти“. Имаше долга пауза, а потоа таа зборуваше. „Се чувствувам многу лошо. Лош ден. Само сакав да разговарам со него“, ми рече таа, а потоа се расплака. „Ако сакате, можете да разговарате со мене. Можеме да одиме на кафе“, и реков. И така се запознавме ние две. И разговаравме. Тоа беше разговорот што ми го промени животот. Ја погледнав таа жена со други очи. Не бевме ривали. Бевме две измамени жени.

Сфативме дека не му веруваме на мојот сопруг. Можеби изгледа очигледно, но за нас тоа е откритие. Катарина рече дека мојот сопруг и кажал дека бракот ни е мртов одамна, дека сме само формално заедно додека не се завршат сите документи и не се финализира разводот. Само поради син ми живее со мене во куќата, а детето не знае за развод и затоа ја крие Катарина. Не од мене, туку од нашиот син.

Затоа Катарина се согласи да се гледаат. Таа беше убедена дека тој е практично разведен маж. Зборувал за мене како контрол фрик, дека правам скандали, дека сум страшно љубоморна и дека го вртам син ми против него. Ме опишал како ладно, луто чудовиште. Тој ја уверил Катарина дека од самиот почеток знаев за нивната врска. Да знаев дека ќе се всели кај неа, тој момент кога ќе ги потпишеме хартиите. Притоа и кажа дека треба да се држи подалеку од мене, бидејќи јас сум ужасно опасна и нестабилна личност. Кој знае за што сум способна?

Тоа беше слика од нашиот брак, која мојот сопруг ја покажа на својата љубовница. За мене таа слика беше поинаква: ми се заколна дека никогаш не ја ни сакал Катарина, дека не ја сфаќа сериозно, дека нивната врска се случила „случајно“, дека длабоко се кае за тоа… Страшно се плашеше дека мојата Јас и синот ќе дознаеме за предавството…

Тој рече дека би сакал да подигне обвинение против Катарина за малтретирање, но дека се плаши дека приказната ќе излезе во јавноста. Но, за целото тоа време Катарина доаѓала кај него на работа, па отишле заедно во хотел или на ручек. Се разбира, целиот негов тим знаеше за Катарина. И тогаш, споредувајќи ги приказните, сфативме дека најверојатно во неговиот живот се појавила трета жена, бидејќи тој ја лажел и Катарина и мене.

Но, тоа не е сè што научив таа вечер. На пример, испадна дека тој ја донесол кај нас неколку пати во мое отсуство. И тоа не е се! Ја претставил на нашиот тригодишен син зад мојот грб. Времето го поминувале заедно со неговите пријатели. Дури и ја запознал со некои негови роднини. Господи, дури и ноќевале во нашата куќа кога бев со моите родители во друг град за викенд.

Ми кажа дека дури и ја облекла мојата наметка после туширање. Се чувствував како да ме плукна во лице. Бев навредена како никогаш досега. Дали бев лута на љубовницата на мојот сопруг? Не, само тој. На крајот на краиштата, тој зборуваше за тоа како ќе се разведеме, и беше невозможно да не му веруваме.

Разговаравме неколку часа, но веднаш разбрав: Катарина не беше злобната и ужасна личност како што ја замислував. Ми беше полесно да ја замислам така, за да ја префрлам одговорноста од сопругот на „злобната љубовница“. Каква беше Катарина? Таа беше жена која го сака својот дечко и безусловно му верува. Се случи нејзиниот дечко да ми биде и мене сопруг. Иако знаеше дека некаде постојам, бидејќи веруваше дека сум глупава, го оправда дека се разведува од таква жена.

Кога ме запозна таа вечер и кога сфати дека не сум таква каква што ме претставил мојот сопруг, Катарина едноставно се онесвести. И двајцата бевме скршени од фактот дека бевме заљубени во измамник и лажго. Што е најстрашно: двете му верувавме, на секој збор! Кога мажот изневерува, ги изневерува сите жени – без исклучок! Ја изневерува сопругата, но ја изневерува и љубовницата.

Таа ноќ ја сфативме оваа тешка вистина! Би сакала да ви кажам како заврши нашата приказна веќе следниот ден. Како Катарина му раскина веќе следниот ден, а јас се разведов. Но, вистината е дека оваа агонија ја одолговлекувавме со месеци. Ги слушавме неговите лаги и се трудевме да се спасиме, да се пронајдеме.

Сепак, не можете да се лажете засекогаш! Така дојде моментот кога всушност се разведовме, и тие двајца раскинаа. Катарина не можеше да се опорави. Таа беше депресивна и убиена во мислите. Таа повеќе не им веруваше на мажите. А јас се свртив кон син ми и некако останав сама….
Точно е дека одамна требаше да се разведам, но чекав нешто. Многу е веројатно дека ќе се промени, но не можете да промените возрасен ако сака.

И мојот сопруг не сакаше да се промени. Сакам да им порачам на оние жени кои спијат со оженети мажи: Не можете да му верувате на маж кој ве остава и лежи во креветот на својата жена. Нешто опасно не е во ред со таков човек. Таков човек не може да ве направи среќни, но лесно ќе ви го скрши срцето.

Сакам да им порачам и на изневерените сопруги: Не можете да му верувате на маж кој го остава вашиот кревет и оди кај својата љубовница. Тие љубовници не се криви, виновен е вашиот маж! Прво вети дека ќе ви биде верен, дека ќе ве сака и почитува. Не размислувајте за „другиот“, бидејќи тоа е губење време. Таа не е никој за тебе. Таа е само уште една измамена жена.