Љубов на над 10. 000 метра. Парот се венчал во авион затоа што летот им бил откажан (ФОТО+ВИДЕО)

Летот од Далас до Лас Вегас се претвори во импровизирана свадбена капела, заедно со ленти од тоалетна хартија и кума – стјуардеса Знаете што велат тие – додека правите планови, Бог ви се смее, но за Пем и Џереми Салда, планот да се венчаат во Лас Вегас е еден пример за тоа како плановите можат да се вратат во спротивност, но од друга страна да станат еден од водечките вести во светот.

Како сето тоа започна?
Пем и Џереми почнаа да се забавуваат во 2020 година, а потоа често се шегуваа дека ќе избегаат во Лас Вегас, каде што ќе се венчаат. Нивната шега набрзо станала реалност. Кога решивме да се венчаме во Лас Вегас во рок од час и половина, имавме резервирано летови и хотел, а Пем купи венчаница преку Интернет – изјави Џереми Салда.

Парот од Оклахома венчавката ја закажа во капелата во 21 часот во неделата навечер. Пем отиде во Лас Вегас во бела венчаница, а Џереми во костум. Сепак, за време на нивниот трансфер на аеродромот, тие се соочија со повеќекратни одложувања и на крајот нивниот последен лет за Вегас беше откажан.

Додека чекале на терминалот, го сретнале Крис Мичам, друг патник на истиот лет за Вегас, кој случајно бил свештеник. Тој ја слушнал нивната свадбена авантура и сам понудил да им помогни на парот во Вегас. Оттаму тројцата најдоа уште еден лет за Вегас со само четири седишта.

Овој лет, сепак, беше закажан од друг аеродром, кој беше оддалечен околу 25 минути.

Имавме 50 минути пред поаѓање“, изјави Пем за Си-Ен-Ен. Додека трчаа низ аеродромот во свадбена облека, парот рече дека луѓето извикуваа честитки.