15-годишно девојче запознало глувонем во авион, а тоа што го направила го воодушеви светот

Нејзината добра работа брзо стана популарна на интернет во 2018 година! Но сеуште кружи по интернетот Способноста да се комуницира со другите е подарок што многумина од нас го земаат здраво за готово. Клара Дејли, 15-годишна девојка од Калифорнија, почнала да учи знаковен јазик пред една година. Бидејќи има дислексија, ѝ било полесно да учи знаковен јазик од другите јазици, но немала многу можност да вежба. Потоа, на пат кон нејзиниот роден град Бостон, нејзиниот лет бил откажан и таа се нашла на вистинското место во вистинско време.

Таа беше поканета да му помогне на еден патник со знаковен јазик, а нејзината добра работа на Интернет стана вирално популарна. Тим Кук се подготвувал да ја посети својата сестра и патувал сам од Бостон до Орегон. Тим е слеп и глув од раѓање, а единствениот начин на комуникација е да ги спои зборовите од знаковниот јазик со рацете на друго лице. Линет Скрибнер, патничка која исто така го чекала летот, го опишала моментот кога првпат го видела Тим на аеродромот. Тој вели дека сите патници од самиот почеток се обидувале да комуницираат со Тим и да му помогнат.

Линет напиша на Фејсбук: „Видов дека г-дин Тим, на аеродромот во Бостон со неговата сестра беше во посета. Изгледаше и слеп и глув бидејќи ја видов како ги пишува зборовите од знаковниот јазик на неговата дланка за да ги почувствува. Кога влезе во авионот му го дадоа централното седиште во мојот ред. Некој драг господин што седеше таму му даде место. Од тој момент Тим ​​патувал сам. Стјуардесите се обиделе да му помогнат, но тој немал начин да комуницира. Гледав како не трепнуваат кога тој ја подаде раката да им ги допре лицето и рацете. Тие го фатија за рака и се обидоа да комуницираат, но безуспешно“.

Екипажот на авионот конечно решил да се огласи и прашал дали на летот има некој што знае знаковен јазик. Кога Клара го слушна прогласот, не се двоумеше и реши да одговори. Го притиснав копчето за повик“, објасни Клара. Стјуардесата ја најде и рече: „Имаме глув и слеп патник на летот, па се прашуваме дали можеш да го спелуваш со раце?“ А јас реков: „Да, знам како да го направам тоа“.Клара седна со Тиим и почна да комуницира со него цртајќи знаци на неговата рака. Тимот ја праша дали може да добие вода и колку време останува до дестинацијата. Кога Клара се вратила на седиштето, била изненадена што Тим повторно ја барал. Овој пат, сепак, осамениот човек сакаше само друштво.

„Нему“ не му требаше ништо. Само… тој беше осамен и сакаше да разговара. Си помислив „леле ова е навистина кул, се надевам дека нема да кажам нешто погрешно!“ Многу патници забележале дека оваа млада жена одвојува време за да му помогне на друго човечко суштество. Линет вели дека и било мило што ги видела сите овие странци како заедно му помагаат на Тим. „Не знам кога последен пат видов дека толку многу луѓе се грижат за маж. Сите што седевме блиску се смеевме и се насмеавме и уживавме што тој е среќен да разговара со некого. Голем комплимент за стјуардесите кои навистина се погрижија Тим да има се што му треба. Не можам доволно да ја пофалам таа убава млада жена Клара која не се двоумеше да помогне на некој друг. Беше прекрасно потсетување, во ова време полно со негативност, дека сè уште има добри, добри луѓе кои сакаат да бидат добри со другите“.

На крајот од летот Клара му помогна на Тим да излезе од летот и го прегрна многу. Претставник на центарот за стари лица каде Тим го чекал и го однел дома, а вели дека овојпат неговиот дом бил најдобар досега, а сето тоа благодарение на една неверојатна девојка.

„Многу ми беше мило што разговаравте со мене. Можеби тоа го сакаше судбината, кој знае“, изјави Тим. Родителите на Клара, Џејн и Бил Дејли, беа многу горди на својата ќерка. Објавата на нејзината мајка на Фејсбук го доближи нејзиниот грижлив чин поблиску до другите луѓе и сега е прегледан и споделен од милиони луѓе.

Како што рекол таткото на Клара, сите ние можеме да научиме од постапките на оваа девојка: „Да се ​​биде отворен за другите, да биде достапен за другите и да се остават настрана разликите“.