5 напивки кои ни помагаат полесно да заспиеме

Експертите велат дека пред спиење никогаш не треба да пиеме кафе, газирани и енергетски пијалоци полни со шеќер, има поздрави алтернативи

Топлото млеко и билниот чај се пијалоци кои ни помагаат полесно да заспиеме, но со додавање на некои зачини се повкусни. Ни требаат најмалку седум часа сон за да можеме да кажеме дека имаме добар и здрав сон, но кога ќе дојде време за спиење – често сонот „не ни паѓа на памет“. Несоницата може да биде последица на многу состојби, па затоа треба да внимаваме што пиеме, дури и неколку часа пред спиење, предупредуваат експертите.

Чаевите се пијалоци кои ни помагаат полесно да заспиеме
Чаша билен чај во вечерните часови треба да стане ритуал. Чај кој можете да го направите сами, а кој може да го намали нивото на кортизол, хормон на стрес и да ни помогне полесно да заспиеме, е таканаречениот чај „тулси“. И тоа е многу лесно да се направи. Потребни ви се: 8 листови босилек, две лажички мед, половина лажичка зелен кардамон во прав (еден вид ѓумбир, достапен во продавниците за здрава храна), два и пол сантиметри корен од обичен ѓумбир исечкан на листови, една лажица сок од лимон, две и пол чаши вода. Зовријте вода, додадете зачини и билки, сечканиот ѓумбир, кардамон во прав и оставете да зоврие. Оставете го да се готви на тивок оган додека водата не се намали на само две чаши.

Процедете, додадете лимон и мед. Како овој, чајот од валеријана, пасифлора и камилица се исто така смирувачки пијалоци, но имаат малку поинаков механизам за добар сон. Има елементи во пасифлората, камилицата и коренот на валеријана за кои се покажало дека делуваат седативно. Валеријаната може да биде особено корисна за анксиозност, заклучува студијата објавена во Journal of Evidence-Based Integrative Medicine.

Топло млеко со куркума
Сигурно сте слушнале дека една чаша топло млеко пред спиење е пијалок кој ни помага полесно да заспиеме. Но, за многу луѓе топлото млеко не е вкусно и може да предизвика дигестивни проблеми. Има алтернативи: растително млеко – бадем, кокос, овес… Загрејте го млекото, додадете една лажичка зачин куркума, која има антивоспалителни својства. Добро промешајте, засладете ја мануката со мед и посипете со мелено морско оревче, каранфилче и/или цимет. Комбинацијата е антиинфламаторна, а медот од манука е одличен за здравјето и имунитетот на цревата.

Редовна вода
Има причина зошто многумина од нас чуваат чаша вода покрај креветот навечер: овој пијалок не содржи калории, не содржи додаден шеќер и одржува чувство на хидратација. За да спиете добро навечер, обидете се да консумирате повеќе вода порано во текот на денот: ако пиете премногу во часовите пред спиење, нагонот за мокрење може да ве разбуди среде ноќ. Некои истражувања сугерираат дека пиењето сок од вишна може да ви помогне да заспиете, особено ако имате несоница. Во мало истражување во кое учествувале возрасни постари од 50 години, оние кои пиеле половина литар сок од вишна два пати на ден во текот на две недели постигнале дополнителни 84 минути спиење, во споредба со испитаниците кои консумирале плацебо пијалок, пишува магазинот.Американски Весник за терапевтика “. Која е тајната? Одредени хемикалии во вишните ја зголемуваат достапноста на триптофан, аминокиселина вклучена во производството на невротрансмитерот серотонин, кој е поврзан со здрав сон.

Чаша ашваганда
Ашвагандата е античко лековито растение и може да биде корисно кога станува збор за подобар сон. Ашвагандата се смета за адаптоген бидејќи му помага на телото да се прилагоди и да го контролира стресот. Новото истражување, вклучително и мало истражување на 60 возрасни, објавено во списанието Cureus, покажа дека земањето ашваганда помага да се намали нивото на кортизол и да се подобри квалитетот на сонот. Овој чај може да биде особено корисен за намалување на нивото на анксиозност. Ашвагандата можете да ја најдете во готови пијалоци, мешавини од чај и како прав што можете да го додадете во пијалоци по ваш избор.

Пијалоци кои НЕ ни помагаат полесно да заспиеме
Алкохол
Секако, по неколку пијачки може да ни се спие, но вистината е дека алкохолните пијалоци го „крадат“ сонот. Иако алкохолот може да го скрати времето потребно за заспивање и првично го подобрува сонот без РЕМ фазата, алкохолот сериозно го нарушува сонот во текот на втората половина од ноќта, според прегледот на студијата објавена во американското списание Алкохол. Многу луѓе велат дека алкохолот им помага да се релаксираат, но експертите не советуваат да истражиме други начини за намалување на стресот пред спиење, како пијалоци кои ни помагаат полесно да заспиеме.

Слатки пијалоци
Газираните пијалоци, овошните сокови, енергетските пијалоци или слатките алкохолни пијалоци неколку часа пред спиење ги зголемуваат шансите за несоница и не се пијалоци кои ни помагаат полесно
Еспресо после вечера? Нема шанси!

Кога сме кај кофеинот, ритуалот на пиење кафе по вечерата можеби звучи релаксирачки, но сериозно може да го расипе сонот. Кофеинот е стимуланс кој ја стимулира будноста и ја активира енергијата. Топлото чоколадо, колата и зелениот чај содржат кофеин, но генерално, кафето има најмногу – па затоа е паметно да не пиете кафе доцна попладне и навечер. Претходните истражувања покажуваат дека кафето и шест часа пред спиење може да влијае на времето кое ни е потребно за да заспиеме, како и на квалитетот на сонот. да заспиеме. Кофеинот, кој се наоѓа во многу газирани пијалоци, е голем противник на сонот.