50-годишна жена си родила сопствена внука! Ќе се шокирате кога ќе видите И КАКО

50-годишна жена ја родила својата внука Шејлиз Смит. Одлучила да стане сурогат за својата 25-годишна ќерка, која долго време се борела со неплодност. Девојчето е родено на 17 мај. Мајка ми е ангел, многу сум и благодарна – напиша среќната Кејтлин на Инстаграм. Секој ден размислував за тоа. Се молев, прашувајќи се дали ова е насоката или патеката за мене – изјави Шејлиз Смит во интервју за Добро утро Америка.

Нејзината ќерка Кејтлин боледува од ендометриоза, болест во која ткиво како слузницата на матката почнува да расте во јајниците и јајцеводите. Ова и го отежнало на 25-годишната жена да зачне дете. Кејтлин решила да се подложи на вештачко оплодување и забременила. Иако синот е роден здрав, бременоста не поминала без компликации. Околу 30-тата недела од бременоста, на Кејтлин и беше дијагностициран Сјогренов синдром, автоимуна болест која ги зафаќа мукозните мембрани, солзните канали и плунковните канали.

Симптомите на оваа хронична болест вклучуваат суви очи и уста, замор и болни зглобови. Може да ги оштети и белите дробови, бубрезите и нервниот систем. Во јануари Кејтлин слушнала дека автоимуна болест и ги оштетила бубрезите и дека нема да може повторно да забремени. Бев скршена. Мојот сон беше да имам големо семејство. Уште од мала сонував да бидам мајка – вели Кејтлин.

„Душо, ќе го родам твоето дете“ Мајката на девојчето, Шејлиз, по долго размислување се понудила да стане нејзин сурогат. На 49-годишна возраст успеала да забремени и да го роди детето на својата ќерка. Никогаш не мислев дека ќе доживеам вакво нешто и дека на 50 ќе имам дете! таа рече.

Кога мајка ми се понуди да биде наш сурогат, се чувствувавме одлично. Мајка ми беше неверојатна за време на бременоста и имавме неверојатно искуство со раѓање. Благодарна сум за нејзината несебичност – призна Кејтлин. Жената морала да прима инјекции во првите 10 недели од бременоста. За одлуката на жената поширокото семејство било информирано по 15 недели, кога бременоста се одвивала според планот.

Минатиот месец се роди здравата ќерка – Алаина Кејт-Чајлиз. Тежеше 3500 g. Последните 24 часа беа неверојатно искуство. Немам зборови. Мајка ми е вистински ангел и ни донесе уште еден благослов – напиша Кејтлин во објава на Инстаграм.