8 зборови на охрабрување кои вашата сопруга треба да ги слушне

Кои зборови на охрабрување треба да ги слушне сопругaтa од својот животен партнер? Во овој напис авторот носи неколку реченици кои ќе ја развеселат секоја жена. Се вели дека жените се заљубуваат преку уши. Знам дека направив. Заедно со многу други клучни доблести, добрите зборови, духовитоста и смислата за хумор на мојот сопруг одиграа многу голема улога во убедувањето да се омажам за него.

Жените уживаат во зборовите исполнети со љубов и охрабрување од нивните партнери. Затоа не е невообичаено мажите да ги придобијат своите сопруги за време на запознавање и „шетање“ првенствено преку постапки и зборови кои покажуваат љубов. Ова е испробана формула, која го издржа тестот на времето.

Размислете за тоа вака: каква е судбината на цветот што е засаден во плодна почва, изложен на сонце, но без вода? Цветот ќе умре многу наскоро. Така, на вашата жена и требаат зборови на љубов и охрабрување. Овие зборови и помагаат да се чувствува сакано, ја тешат и и даваат чувство на сигурност. Мажите можеле да позајмуваат зборови што ги користел сопругот опишани во Песната над песните. Тој сопруг се труди со зборови да и ја пренесе љубовта на љубовницата.

Се прашувате од каде да започнете додека барате начини да ја расположите вашата сопруга со убави зборови? Подолу се осум зборови на охрабрување што вашата сопруга треба да ги слушне.

Те ​​сакам.
Има приказна за маж кој никогаш не и рекол на својата жена дека ја сака. Откако го натерала да и признае дали сè уште ја сака, тој ѝ одговорил вака: „Изјавив љубов на денот на нашата венчавка. Ако нешто се промени, ќе ве предупредам.“ Каква бомбастична изјава! Можам само да ја замислам болката што и ја предизвика на сопругата. Мажи, знајте дека вашата жена сака да слушне од вас дека ја сакате. Всушност, повеќето жени постојано ги прекоруваат своите сопрузи, барајќи знаци дали ги сакаат или не.

Сопругите имаат длабоко вкоренета потреба да покажат наклонетост кон своите сопрузи затоа што тоа ги прави да се чувствуваат безбедно, утешно, заштитено и потврдено. Еден од гестовите на покажување наклонетост, кој жените ќе го ценат, е ако нивните сопрузи им кажат дека ги сакаат. Им пративте љубовни пораки, отфрлајќи ги сите сомнежи што би можеле да се втурнат. Затоа, не е невообичаено што таа реши да се омажи за тебе. Затоа, неправедно е да не го правите истото сега кога сте во брак. Не ја задржувајте сопругата во неизвесност; нека знае дека ја сакаш. Таа самодоверба е ветрот во едрото.

Се гордеам со тебе.
Да бидеме искрени, секој од нас сака да слуша пофалби за нешто добро што сме го направиле или за нашите достигнувања. Но, тука е работата: нема многу корист од тоа да бидете пофалени од целиот свет ако вашиот партнер не забележи што сте постигнале. Во тој случај, иако вашето достигнување требаше да биде извор на радост, тоа станува извор на страдање. Вашата сопруга треба да се изненади што сте горди на неа. Вие сте најважната личност во нејзиниот живот и тоа што го забележувате нејзиниот успех значи сè на светот за неа. Не задржувај го тоа од неа.

Ти си убава.
Во секоја жена има мало девојче кое копнее да ги слушне волшебните зборови: „убава си“. Ваша должност е, како сопруг, да ја исполните таа потреба. Многу сопрузи се жалат дека нивните сопруги поминуваат часови во утринското разубавување додека тие се облекуваат за неколку минути. На жените им треба подолго време за да се шминкаат или специјална облека. Причината за ова е затоа што жените имаат длабоко вкоренета потреба да изгледаат и да се чувствуваат убаво. Но, тоа не е сè; сакаат нивните сопрузи да им кажат колку навистина изгледаат убаво.

Запомнете дека вашата сопруга е бомбардирана со непрестајни и нереални прикази на други беспрекорни жени и исти очекувања. Жените постојано чувствуваат притисок дали треба да ослабат или здебелат, како да изгледаат помлади, како подобро да се облекуваат итн. Вашето охрабрување во однос на физичкиот изглед навистина добро би било. Постојано давајте ѝ до знаење дека е убава и одвреме-навреме правете комплименти за нејзиното чувство за облекување.

Ти си единствената за мене.
Жената треба да знае, без трошка сомнеж, дека таа е една и единствена за нејзиниот сопруг. Кога ќе се посомнева во тоа, се друго почнува да се распаѓа. Сопругата која знае дека е „една и единствена“ ќе оди исправено, со подигнато чело и ќе покаже самодоверба. Таа ќе се чувствува безбедно во врска со бракот и ќе се предаде на тој брак без резерва. Мажите би можеле да го зголемат ова чувство на сигурност кај своите сопруги со тоа што ќе им покажат дека тие се единствените за нив. Момци, не дозволувајте вашите сопруги да погодуваат; излезете и дајте им до знаење дека тие се единствените за вас.

Ти верувам.
„Срцето на мажот има доверба во неа, и таа нема залудно да нема“ Вашата сопруга треба да знае дека и верувате. Запомнете дека таа се бори со повеќе во исто време. Таа дава се од себе за да биде жена за пример, одлична мајка и да има успешна кариера. Секој ден се соочува со милион одлуки што треба да се донесат. Треба да види дека и веруваш, преку она што го кажуваш и правиш. Известувате недоверба ако постојано се сомневате и ако ги омаловажувате нејзините идеи. Сопругата која е свесна дека сопругот и верува ќе покаже самодоверба и ќе има сила да се бори со се што е пред неа.

Ќе се грижам за тоа.
Кога сум во неволја, мојот прв инстинкт, е да го повикам мојот сопруг. Фала му на Бога, речиси секогаш знае што да направи за да ме извлече од нередот. Мажите се повикани да ги сакаат своите жени со пожртвувана и силна љубов.

Како сопруг, имате обврска да ја заштитите и да се грижите за вашата жена, без резерва. Направете се што е во ваша моќ да ја заштитите и да се борите за неа. Качете се на планина или урнете ѕид, ако тоа ќе и овозможи безбедност и удобност.

Ти си најдобрата мајка.
Повеќето мајки даваат се од себе како примарна старател на нивните деца, и ова не е мала работа. Грижата за децата е огромна одговорност, која ужасно ја „троши“ силата на сопругот. Кога децата се мали, мајките се борат со мноштво предизвици, како што се недостаток на сон, замор, осаменост, чувство на вина, недостаток на време за себе и лоша рамнотежа на семејниот и професионалниот живот. Како што растат децата, мајките се плашат дали нивните деца ќе знаат да донесат правилни одлуки. За многу мајки е тешко кога нивните деца го напуштаат семејниот дом и кога одат на факултет. Покрај тоа, честопати мајките не се сигурни дали ги воспитуваат своите деца на вистински начин.

Секоја мајка би имала корист од мало охрабрување додека поминува низ мајчинството. Кој подобро да го поттикне тоа од нејзиниот сопруг? Потсетете ја вашата сопруга дека одлично ги воспитува децата и дека е одлична мајка. Потоа гледајте како нејзините сомнежи и стравови се бришат како чад на ветрот.

Без разлика на се, повторно би те избрал тебе.
Кога ќе и дадеш до знаење на жена ти дека ако треба повторно да поминеш низ сето ова, повторно би ја избрал, тоа е како шлаг на тортата. Со тоа и покажувате дека сè уште многу ја сакате и дека вашата љубов го издржала тестот на времето.