Mојот братучед ми ја украде девојката па сакаше да му бидам кум. Ги уништив со мојот говор, еве што им реков

Анонимен маж признал дека намерно ја уништил свадбата на неговата поранешна девојка и братучетка. Го облече оделото што му го купи братучед му, застана со нив пред свештеникот и потоа одржа говор по што сите беа во шок. Тој објаснил дека одлучил да дојде на свадбата бидејќи доживеал големо предавство од двајцата кога му се заплеткале зад грб. Верно на своето име, форумот служи како платформа за корисниците да признаат нешто што им пречи и да го „симнат од нивните гради“.

Тој ја започнува својата објава споделувајќи што мисли за својот братучед и бившата пред девојката да го изневери со својот братучет. Тој вели дека тој и неговиот братучед биле блиски како браќа и дека во иднина планирал да се ожени со својата тогашна девојка.
Еве ја неговата приказна:
Еден ден дојдов дома рано затоа што колега ми понуди да ми ја покрие смената. Бев прилично уморен, па прифатив и отидов дома. Пристигнувајќи дома, ги најдов мојата девојка и братучед во нивниот кревет како имаат се*с. И двајцата во најмала рака беа шокирани. Им реков дека ќе излезам и дека сакам да си заминат пред да се вратам дома. Кога се вратив немаше никој освен девојката ми остави порака во која ми рече дека и е жал и да и се јавам кога ќе се смирам. Не и се јавив. И испратив порака дека ќе и ги спакувам работите и ќе ги однесам кај братучед ми за неколку дена и дека таа сега е со него, а не јас.

И навистина го направив тоа. И двајцата се обидоа да се извинат, но јас немав ништо убаво да им кажам, па не кажав ништо. Само што тропнав на вратата и ги предадов торбите. Братучед ми неколку пати ми се јави сакајќи да се извини, но јас ги одбив тие извинувања. Оттогаш поминаа три години. Немавме контакт. Тоа не му го кажав на остатокот од моето семејство или на некој од нивните пријатели, не сум сигурен зошто. Еден ден ми се јави некој од непознат број и јас одговорив. Тоа беше мојот братучед. Звучеше многу среќно и се однесуваше како да не ми го уништи животот. Тој ми објасни дека тој и мојата поранешна ќе се венчаат и дека сака да му бидам кум . Бев толку лут што ми се јави и ми побара такво нешто. Јас сум луд. Му викав и му викав со секакви погрдни имиња пред да ја исклучам слушалката.

Ми испрати порака во која ми кажа дека понудата се уште важи и дека нема да има кум на свадбата освен ако не сум јас. Поминаа неколку дена и ми дојде една идеја. Му испратив порака на мојот братучед и му се извинив. Му објаснив дека сè уште сум лут поради тоа што се случи, но дека ова може да биде прилика за нас тројцата да се смириме и да го преболиме сето тоа и да продолжиме понатаму, што воопшто не размислував.

Тој беше пресреќен и рече дека ќе плати за се и ќе ми помогне да изберам одело ако сакам, што го прифатив бидејќи немав намера да потрошам ни пара од моите пари на неговата глупава свадба . Дојде денот на свадбата. Поминав една недела пишувајќи говор, истурајќи ги со зборови на хартија сите негативни чувства што се наталожија низ годините. Самата свадба беше убава. Сигурен сум дека некои од нив имаат некоја добро платена работа или нешто слично, бидејќи беше очигледно дека потрошиле доста пари. Целото наше семејство беше таму, како и пристоен дел од семејството на мојот поранешен.

На крајот, дојде време за мојот говор. Само се сеќавам дека се чувствував многу нервозен бидејќи многу од тоа се трупаше во мене. Еве што кажав:
Почестен сум што сум на оваа свадба, а уште почестен сум што сум кум . Бев шокиран што воопшто ме поканија бидејќи последен пат разговарав со младенците кога ги најдов како имаат се*с во мојот кревет. (Поранешната) беше моја девојка во тоа време, но мислам дека таа не доби известување дека кога излегувате со некого, немате се*с со братучедот на тој маж, а тоа и во неговиот кревет.

И тоа не беше дека (братучедот) не знаеше дека ќе излеземе. Кој знае колку долго оваа к*рва имала се*с со него зад мојот грб? Со недели? Со месеци? За оние кои не знаат (поранешната) и јас се забавуваме две години. Ја сакав со целото мое срце и всушност заштедив за мојот веренички прстен. Можеби ако не беше таква, (братучедот) ќе го одржаше овој говор наместо мене, а јас немаше да се соземам од она што ми го направија во последните три години.

Како и да е, слушнав дека 50 проценти од браковите завршуваат со развод. Се надевам дека твоето ќе биде страшно. Од срце, j ***** се и двајцата. Ти ми го уништи животот и никогаш нема да му простам и на двајцата!“ Во текот на говорот неколку пати го губев гласот и бев на работ на солзи, но го прочитав до крај. Објаснив што ми направија овие две ужасни луѓе. Им ги нареков најлошите имиња што можев да ги замислам и им посакав се најлошо. Потоа заминав. Очекував некој драматичен момент, шокантни извици и слично, но ништо не се случи. Сите само молчеа.

На пат кон дома ми се јави мајка ми и ми кажа дека ја уништив свадбата и дека и двајцата се многу вознемирени. Таа налутено ме праша зошто го направив тоа. И кажав дека го заслужуваат тоа што ми го направија и дека се што кажав во мојот говор е вистина. Таа продолжи да ги брани, па јас ја пцуев и и спуштив.

Оттогаш, добив неколку лути повици и пораки од други членови на семејството. Добив и неколку пораки од луѓе кои сакаа да ме поддржат и кои ми кажаа дека се тука за мене доколку ми треба нешто.
Не сум сигурен дали се чувствувам подобро по она што го направив, но самиот говор ми донесе голема катарза. Многу луѓе ми рекоа дека им ја уништив свадбата. Сега тие почувствуваа барем мал дел од она што јас го чувствував со години.